13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Koronavirüs aşısı ile grip aşısı arasında 14 gün olsun

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşısı ile birlikte grip aşısı, zatürre aşısı da olunabileceğini; ancak iki aşı arasında en az 14, mümkünse 28 gün olması gerektiğini söyledi.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Covid-19 aşısı ile grip aşısı, zatürre aşısı ve diğer aşıların  olunabileceğini kaydetti.

  Prof. Dr. Kara, bazı bilgiler yeni olduğu için aşının cevabını değiştirmediğinden emin olunması gerek dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Kara, yüzden eldeki bilgilere göre koronavirüs aşısı ile grip aşı arasındaki sürenin en az 14 gün, eğer mümkünse bu sürenin 28 gün olmasını tavsiye etti. Grip mevsimi geldiği için grip aşısı olunması gerektiğini vurgulayan Kara, ‘Bugün koronavirüs aşısı olmuştum, grip aşısını 3 gün sonra buldum, riskim var, kalabalık alanlarda çalışıyorum, insanlarla karşılaşıyorum’, gibi sorulara yanıt olarak “evet grip aşısı olabilirsin. ‘Asla olamazsın’ anlamına gelmiyor; ama tercihimiz mümkünse 14 gün. Ama olanaklar varsa 28 olursa daha iyi olur” dedi.

  İki aşı eş zamanlı olarak uygulanacak

  Prof. Dr. Kara, bu durumun sadece eldeki veriler ışığında bugün için geçerli olduğuna dikkat çekti ve çalışmalar tamamlanınca, bir gruba Covid-19 aşısı ile eş zamanlı grip aşısı yapacaklarını aktardı. 30 kişiye bu eş zamanlı aşının uygulanacağını, sonra da bu 30 kişinin düzeylerine bakılacağını aktaran Kara, “İki aşının da seviyesinde azalma olmuyorsa, korumaları aynıysa diyeceğiz ki ‘bu aşıyı rahatlıkla aynı gün de olabilirsin.’ Bugün için elimizde net bilgi olmadığı için ‘ayağımızı yere sağlam basalım’ diye arasındaki süreyi 14 gün tutalım, çok çok rahat edebileceğimiz olanak varsa 28 günü tercih edelim. Riskimiz var, doktor da ‘yapılabilir’ diyor, o zaman süre 4 gün de olabilir, 1 gün de olabilir” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ