11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Koronavirüs aşısı için randevu sistemi açıldı

  Günlerdir sabırsızlıkla beklenen aşı haberleri gelmeye başladı. Çinli Sinovac tarafından geliştirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarındaki test süreci sürerken, Covid-19 aşısı için sağlık çalışanlarına randevu sistemi açıldı. Covid-19 aşısı için randevu Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)  https://www.mhrs.gov.tr/ üzerinden ya da ALO 182’den verilmeye başlandı.

  Öncelikli risk grubunda olanlar sistem üzerinden bağlı bulundukları Aile Sağlık Merkezleri, tüm özel kamu ve üniversite hastanelerinden randevularını alabilecek. Ayrıca, herkes aşı için risk grubunda olup olmadığını da sistem üzerinden sorgulayabilecek.

  30 Aralık 2020 tarihinde Çin’den Türkiye’ye getirilen ve Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan, tüm sıcaklık kontrol sistemi, yedek sistemler ve jeneratör bulunan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu’na taşınan aşıların kabulü, sıcaklık kaydedici cihazlarla uygunluğu ve kontrolü teyidinin ardından gerçekleştirildi.

  Aşılama yarın ya da cuma günü başlayacak

  Aşılardan rastgele alınan örnekler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarına gönderilerek en az 14 gün devam edecek olan analiz süreci başlatıldı. 14 günlük süren inceleme süreci bugün sona erdi. Aşı uygulamasının Perşembe ya da Cuma günü başlaması bekleniyor.

  Öncelikli gruplar ilk sırada

  Bilim Kurulu tarafından çeşitli nüfus grupları arasında ölüm oranı, enfeksiyon kapma,  olumsuz toplumsal etki riski gibi konular göz önüne alınarak aşı uygulamasında genel öncelikler belirlendi. Bu sınıflandırmaya göre aşılama çalışmalarının 4 aşamada yürütülmesi planlandı.

  İlk olarak sağlık çalışanları, 65 yaş üzerindekiler ile yaşlı ve engelli vatandaşlarla korumaevlerinde kalan vatandaşlar gibi kalabalık ve toplu yerlerde yaşayan yetişkinlere aşı yapılacak.

  Aşının 2. aşamasında hayatın işleyişi için ihtiyaç duyulan sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunanlar, kritik işlerde çalışanlar ile 50 yaş ve üstü en az bir kronik hastalığı bulunanlara yapılacak.

  3. aşamada, 50 yaş altında en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk 2 grupta yer almayan meslek ve sektörlerde çalışanlara aşı yapılacak.

  4. ve son aşamada ise ilk 3 grubun dışında kalan tüm kişiler aşılanacak.

  Aşılama için randevu şart

  Aşı olmak isteyen vatandaşlar, öncelik sıralamalarına göre kendilerine ulaşan bildirimin ardından Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) aracılığı ile aile hekimlerinden ya da uygun özel hastane veya kamu hastanesinden randevu alarak aşılarını olabilecek.

  Vatandaşlar, konumlarına göre koronavirüs risk sıralamasını e-Nabız sitesinden takip edebilecek. Aşılar 28 gün ara ile 2 doz olarak yapılacak.

  Hastanelerde yapılacak koronavirüs aşı uygulamalarına ilişkin tedbirler ve uygulama esasları kapsamında özel, kamu ve üniversitelere ait tüm hastanelerde “Aşı Uygulama Odası” hazırlandı. Aşılar, belirlenen kriterler çerçevesinde bu odalarda yapılacak.

  Aşı uygulama odasına her seferinde yalnızca bir aşılanacak kişi alınacak. Aşı uygulama sırasında aşılama ile ilgili gerekli kayıtlar tutulacak.

  Aşı olmak için gelenlerin randevusu ve kimlik bilgileri kontrol edilecek. Aşıyı yapacak sağlık çalışanı kimlik bilgileri ve kişi için ayrılan aşı ile eşleşmesini gerçekleştirecek.

  Koronavirüs aşılaması ile ilgili uygulamaya yönelik kılavuzlar ve kurallar sağlık kuruluşlarına gönderilecek. Bununla birlikte, bilgilendirme amaçlı internet sayfası ve süreç yönetimi bakımından bir mobil uygulama devreye sokulacak.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ