27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Koronavirüs aşı kartı nasıl alınır? e-Nabız ve HES uygulaması ile aşı kartı oluşturma sayfası!

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs herkesin hayatını olumsuz etkiledi. Virüse karşı tek umut ise aşı. Hem ülkemizde hem de dünyada aşılama hızla sürerken, artık pek çok şey için de aşı kartının bulunması gerekiyor. Aşı kartınızı e-Nabız ve Hes uygulaması üzerinden alabilirsiniz.

  Koronavirüs artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Tüm dünya virüse karşı alınan önemlere göre hareket ediyor. Yurtdışına seyahat için bile aşı kartı zaruri tutuluyor.
  Aşı kartı almak isteyen vatandaşlar, iki doz aşılarını olmalarının ardından 2 şekilde aşı kartlarını alabilir. İlk yol Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması, ikinci yol ise e-Nabız. Bu iki uygulama üzerinden aşı kartlarınızı alabilirsiniz. İşte detaylar…

  HES UYGULAMASI İLE AŞI KARTI NASIL ALINIR?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Haziran’da yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşılamayla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, 3.doz aşının da yapılması gerektiğini belirtmesinin ardından vatandaşlar ilk iki doz aşıyı olanların aşı kartı alıp, alamayacağını merak etmeye başladı. İki doz aşısını olanlar, iki şekilde aşı kartını alabilir. Hayat Eve Sığar uygulamasında “COVID-19 Aşı Bilgilerim” menüsünden aşı kimliği edinilebiliyor. Eğer vatandaş, aşı kimliğinde pasaport bilgisinin de yer almasını isterse Hayat Eve Sığar uygulamasında bu seçeneğe girerek pasaport numarasını yazabiliyor. Böylelikle yurtdışı seyahatlerinizde kullanacağınız bir aşı kartınız da mevcut hale geliyor.

  E-NABIZ İLE AŞI KARTI NASIL ALINIR?

  Vatandaşların aşı kartı almak için HES uygulamasının dışında bir seçeneği daha bulunuyor. Bu seçenek iğse e-Nabız. E-Devlet girişinizle e-Nabız’a giriş sağlayabileceğiniz gibi, e-Nabız’a şifre oluşturduysanız siteye giriş sağlayabilirsiniz. E-Nabız’a giriş yaptıktan sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan COVID-19 butonuna tıklayın. Ardından COVID-19 aşı kartı butonuna tıklanarak aşı kimliği oluşturabilirsiniz. Ancak kişi aşı dozlarını tamamlamadıysa bu işlem gerçekleştirilemez. En az iki doz aşının yapılması gerekiyor. Aşı kimliğinde yer alan QR kod okutulduğunda e-Nabız sistemine bağlanarak kartın doğruluğu da kontrol edilebiliyor. Aşı kartını e-Nabız üzerinden almak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

  e-Nabız aşı kartı alma ekranı için tıklayınız

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ