23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Korona kâbusu bitmeden yeni kâbus… Bu kez bebekler de risk altında

  1 yıldan uzun süredir dünyayı ve Türkiye'yi etkileyen korona kâbusu bitmeden bilim insanlarından yeni bir açıklama geldi. Solunum yollarını hedef alan bir RNA virüsü olan RSV ile ilgili uyarıda bulunan uzmanlar, bu virüsün bebek ve çocukları daha çok etkilediğini söyledi.

  Uzun süredir hayatımızı alt üst eden ve milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine yol açan korona kâbusu ile dünyanın mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor.

  Uzunca süren mücadeleye rağmen Kovid-19’a karşı henüz zafer kazanılmamışken uzmanlardan kritik bir uyarı geldi. RSV uyarısı yapan İngiliz bilim insanları bebekler ve çocukların risk grubunda olduğunu duyurdu.

  İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, pandemi nedeniyle ‘yeni normal’ haline gelen maske kullanımı milyonlarca kişiyi Kovid-19’a karşı korumakla kalmadı, aynı zamanda grip ve RSV gibi diğer solunum yolu enfeksiyonlarında da ciddi bir düşüşe neden oldu.

  Her ne kadar iyi bir haber gibi görünse de aslında uzmanlar kritik bir değerlendirmede bulundu. Açıklama Galler Halk Sağlığı için danışman klinik bilim adamı Dr Catherine Moore’dan geldi.

  2 yıl boyunca RSV’ye yakalanmayan çocukların bulunduğunun altını çizen Moore, pandeminin son bulması ile birlikte yoğun bakımlardaki çocuk hasta oranlarında artış olabileceği konusunda uyardı.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ