12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Uzmanlar koravirüsün uzun süren semptomlarına çare olarak aşıyı gösterdi

  İngiltere'de uzmanlar, korona aşısının uzun süreli semptomlara çare olabileceğini savunuyor.

  Worldometers’ın verilerine göre dünya çağında etkisini gösteren Covisd-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2.5 milyona ulaştı,  113’dan milyon kişi enfekte oldu. Bununla birlikte, hastalık üzerine çalışan bilim insanları, hâlâ hastalığın uzun dönemli etkilerini araştırıyor.

  ‘Kronik Covid’ adı verilen uzun dönem semptomlar arasında kas ağrılarından koku ve tat kaybına, hafıza problemlerinden nefes darlığı bulunuyor ve hastalığın üzerinden aylar geçmesine rağmen bu şikayetlerden yakınıyor.

  Imperial College London’dan Prof. Dr. Charles Bangham, konuyla ilgili olarak İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times’a konuştu. Koronavirüsü atlatan her 10 hastadan birinin, teşhisten sonra üç ay geçmesine rağmen yorgunluk ve baş ağrısı gibi en az bir belirti gösterdiğini belirtti.

  “Korona aşısı olduktan sonra durumlarında hızla iyileşme görüldü”

  Fakat Bangham’ın başını çektiği uzmanlar, birçok konuda tartışmaların devam ettiği koronavirüs aşılarının, uzun dönemli semptomlar yaşayan hastalara umut olabileceğini işaret ediyor. Bangham, bu durumu yaşayanların, korona aşısı olduktan sonra durumlarında hızla iyileşme görüldüğünü belirtti.

  Bunun oldukça ilginç ve potansiyel olarak önemli bir gözlem olduğuna dikkat çeken Bangham, halihazırda ortada sadece anekdotlar bulunsa bile, anekdotların bazen önemli buluşlara işaret edebileceğini ifade etti.

  En önemli sebep yeterli bağışıklık gelişmemesi

  Koronavirüsün uzun süreli semptomların geçmemesinin en önemli sebebinin yeterli bağışıklık gelişmemesi durumu olduğu öne sürülüyor.

  Aşının vücudun savunma sistemini sıfırlayarak bu etkilerden kurtulmayı sağlayabileceğini belirten Kent Üniversitesi’nden Dr. Jeremy Rossman, ortada potansiyel olarak umut olduğunu, ancak oldukça dikkatli yaklaşmaları gerektiğini aktardı.

  Notthingham’da uzun süreli semptomlar yaşayan kişiler için bir Kovid kliniği bulunan Prof. Dr. Ian Hall, aşı olduktan sonra semptomları yok olan hastaları olduğunu belirtti. Bunun mümkün olabileceğini işaret eden Hall, gerekçesin olarak aşının ‘psikolojik etkisi’ni işaret etti. Hall, bilimin güçlü bir bağlantıyı kanıtlayana kadar çok ileri gidilmemesi gerektiğini düşündüğünü vurguladı.

  %32’lik kısım durumunun iyiye gittiğini söyledi

  Kendisi de koronavirüs geçiren Gez Medinger, uzun dönemli koronavirüs semptomlarına karşı bir anket yaptı. Ankete katılım sağlayan 470 kişi, aşı olduktan 2 ile 6 hafta sonraki durumlarına yönelik soruları yanıtladı. Ankette çıkan sonuçlara göre, aşı olanların %50’si durumunda bir değişiklik olmadığını ifade ederken, %32’lik kısım durumunun iyiye gittiğini, o grubun içindeki %5’i ise semptomlardan tamamen kurtulduğunu iddia etti. Katılımcıların yüzde 18’i aşıdan sonra daha da kötüleştiğini söyledi.

  Aşının uzun dönemli semptom gösteren hastalara etkisine yönelik en kapsamlı çalışmayı gerçekleştiren isim olan King’s College London’dan Prof. Dr. Tim Spector, 600 bin kişinin izlendiği bir araştırmaya öncülük etti ve sonuçların birkaç hafta içinde çıkacağını aktardı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ