28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Konser, sinema ve maç biletine aşı şartı gelebilir!

  Koronavirüs aşısı yaptırmak istemeyenlere yönelik yeni kısıtlamalar gündemde. İlk adım olarak bazı etkinliklere aşı şartı getirilebilir.

  Türkiye’nin aşı seferberliği tüm hızıyla sürerken aşıya olan ilgiyi daha artırmak için bazı öneriler de masada. Aşılamayı hızlandırmak için il yönetimleri gezici ekipler kuracak. Özellikle genç kitlenin aşıya olan ilgisini biraz daha artırmak için maç, tiyatro, konser girişlerinden aşı şartı getirilmesi gündemde.

  Hürriyet Gazetesi’nden Nuray Babacan’ın haberine göre, şu anda bazı illerde pilot uygulama olarak hayata geçirilen gezici aşı uyuglamasının Türkiye geneline yayılması planlanıyor. Aşının ayağa gitmesi konusunda il yönetimleri inisiyatif alacak.

  Gezici aşı çalışması, sağlık il müdürlükleriyle birlikte yürütülecek. Yaylalar, seralar ve tarlalar için gezici ekipler oluşturulacak.

  Cami girişleri ve büyük pazar yerlerine aşı standı kurulabilecek. Tarım ve şantiye işçileri için ise tarlalara ve şantiyelere aşı ekipleri gönderilecek.

  mRNA aşıları

  AŞI OLANLARA POZİTİF AYRIMCILIK

  Aşı kampanyasına ilginin azalmadan sürdürülmesi için farklı mekanizmalar devreye sokulacak.

  Maske ve mesafe ile kurallara uyulması için denetimler arttırılırken, “pozitif ayrıştırma” uygulanacak.

  Aşıya teşvik amacıyla maçlara, tiyatroya, sinemaya, konsere aşısı olanların gitmesine ilişkin planlama tüm boyutarıyla tartışılıyor.

  Aşıya en az ilgisi olan 18-35 yaş grubunun sisteme böylece dahil edilebileceği değerlendiriliyor.

  ÖNÜMÜZDEKİ ÜÇ AYDA 15 MİLYON AŞI HEDEFİ

  Üst  makamlarca yapılan istişarelerde, önümüzdeki üç ay içerisinde en az 15 milyon kişiye daha aşı yapılması gerektiği, bunun sağlanması durumunda sonbahara güvenli girileceği değerlendiriliyor.

  Aşı kampanyasının başında aşı olanların bir ay sonra ikinci dozlarına sıra geldiğinde günlük aşı sayısının 2 milyon doza çıkması gerektiği, aksi durumda aşılama oranında gerileme olacağı belirtiliyor.

  YAZA AYLARINDA VAKA SAYISI 6-10 BİN BANDINA ÇIKABİLİR

  Delta varyantının Türkiye’de görülmesinden sonra oranı araştırılıyor.

  Bu varyantın Türkiye’deki vakalar arasındaki oranının yüzde 5’e yaklaştığı belirtiliyor. Normalleşmeyle birlikte yaz boyunca vaka sayısının 6-10 bin bandına çıkabileceği ifade ediliyor.

  NORMALLEŞME YANLIŞ ANLAŞILMASIN

  Uzmanlar, toplumsal normalleşmenin yanlış anlaşıldığını, bireysel kuralların devam ettiğinin anımsatılması gerektiği söylüyor:

  “Maske-mesafe konusunda taviz verilmemeli. Psikolojik olarak sokağa çıkma yasağının olmaması, gece dışarıda kalabilmeyi, kuralsızlık olarak algılamamak gerekir.

  Sadece toplumsal yaşamda uyulması gereken kurallar gevşedi. Bu nedenle yaz aylarında pandemide müzminleşme yaşanmaması için hem denetimlerin iyi yapılması, hem de kurallara uyulması gerekir.”

  Yerli aşıda yeni aşamaya geçildi!

  Serpil Hemşire’den aşı daveti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ