28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kolesterol ilacı kullananlara iyi haber! Koronavirüsten koruyor

  ABD, Princeton Üniversitesi’nde bir araştırma yapan bilim insanları, statin ve benzeri kolesterol düşürücü ilaçlarlar kullananların, Kovid-19 salgınına karşı daha güçlü olabileceğini buldu.

  Kolesterol ilacı

  Yeni tip corona virüs (Covid-19) hücrelerin koruyucu zarını aşarak vücudu istila etmek için kolesterole ihtiyaç duyuyor.

  Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nde (HHMI) çalışan bilim insanları, korona virüsle mücadele açısından önlerinde duran en büyük engellerden birinin kolesterol olduğunu ortaya çıkardı.

  Profesör Doktor Clifford Brangwynne yönettiği çalışmaya göre, corona virüs hücrenin koruyucu zarını aşmak için olan kolesterolden yardım alıyor.

  Fazla kolesterol damarları tıkıyor

  Kanda bulunan ve başta karaciğerde ve bütün hücrelerce doğal olarak üretilen kolesterol, mumsu yapıya sahip bir lipitdir. İnsan vücudunda sağlıklı hücrelerin oluşabilmesi için hücre zarlarıyla birlikte kimi hormonlar ve D vitamininin üretiminde kullanmak için belirli bir oranda kolesterole ihtiyaç bulunuyor.

  Suda çözünmeyen kolesterol, kendi başına kana geçemiyor ve yalnız halde vücuda dağıtılmıyor. Karaciğer, kolesterolün taşınması için lipoproteinler (LDL) üretiyor.
  Fakat kanda kolesterol değerleri yüksek olduğu zaman damarlarda sertleşme ve kan damarlarında yağ birikintileri gelişiyor. Zamanla büyüyen yağ birikintileri, damarlardan yeterli miktarda kan akmasını zorlaştırıyor. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.

  Kolesterol, koronavirüsün hücrelere girmesini kolaylaştırıyor

  Çalışma ekibi, damarların tıkanmasına yol açan kolesterol birikintilerinin corona virüsün hücreleri açarak içeri girmesine ve burada virüsün çoğalmasını sağladığını ortaya çıkardı.

  “BioRxiv” isimli internet sitesinde yayınlanan çalışmanın ön baskısında açıklamasına yer verilen Brangwynne, kolesterolün, hücreleri ve corona virüs dahil bazı virüsleri çevreleyen zarların ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Bu nedenle enfeksiyon için bu kadar önemli olması mantıklı olduğunu savundu.

  Kolesterol ilaçları covid-19’a karşı koruyabilir

  Araştırmada yer alan yazarlar, çalışmadan elde edilen verilerin kolesterol düşürücü ilaçlar kullanan Kovid-19 hastalarının daha çabuk iyileşmesinin sebebini açıklayacağını bildirdi.
  Bilim insanları, kolesterol düşürücü olarak bilinen statin ilaçlarının corona virüsün kolesterolü geri çevirmesini sağlayarak hücrelere girişini engellediğini iddia etti.

  Kovid-19’la mücadelede yeni adım

  Çalışmanın önemli isimlerinden Brangwynne, elde edilen bu bilginin insanların çoğunun aşılanmasına kadar Kovid-19’un tedavisinde yeni tedbirler geliştirmesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

  Çalışmanın bir diğer sonucu ise, Covid-19 hastalarının akciğerlerinde yer alan dev bileşik hücrelerin oluşumu hakkında da bilgi veriyor. Yapılan kolesterol deneylerinde, mikroskop altında benzer mega hücrelerin keşfedildiği tespit edildi.
  Mega hücreler ilk kez detaylı şekilde görüldü

  Brangwynne liderliğinde çalışmalar devam ederken, çalışma ekibi bir tuhaflık fark etti. Hücreler, bir kasenin içindeki kırılmış yumurtalara benzer şekilde içeriklerini birbirine dökerek birbirlerini yutmayı sürdürdüler. Mikroskop altında görülebilen ve sinsitya denilen bileşik hücreler, plasenta ve kas gibi dokularda ve bazı viral hastalıklarda tespit ediliyor.

  Pandemide acil servise gitmek güvenli mi?

  Türkiye’de kaç kişi koronavirüs aşısı oldu?

  Aşı olan kişi koronavirüse yakalanıyorsa…

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ