20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  ”Kimse aşı olmaktan çekinmesin”

  Koronavirüsle mücadelede aşı seferberliği tüm hızıyla sürerken alerjisi olan vatandaşlar aşı olmaktan çekiniyor.

  Uzmanlar, alerjisi olanların koronavirüs aşısıyla ilgili endişe duymamaları gerektiğini, hastanede yapılması şartıyla aşılarını yaptırmaları gerektiğini belirtiyor.

  Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Dilşad Mungan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Alerjisi, astımı olan kişiler Covid-19 aşılarından istediğini tercih edip olabilirler. Önerimiz, aşının mutlaka hastanede yaptırılması ve aşıdan sonra yarım saat gözlem altında bekletilmeleri” dedi.

  Biontech aşısının alerjik reaksiyon oluşturma olasılığının 1 milyonda 4,6 olduğunu vurgulayan Mungan, “Tüm aşılarda görülenden çok farklı bir oran değil. Sinovac’ta ise aşı uygulamalarından ulaşan sonuçlar, BioNTech’le benzer olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

  Aşılar kalp iltihabına mı yol açıyor?

  PENİSİLİN, AĞRI KESİCİ ALERJİSİ OLANLAR AŞI OLABİLİR Mİ?

  İlaç Alerjileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Emine Dibek Mısırlıoğlu ise, kimsenin aşı olmaktan çekinmemesi gerektiğini ve mutlaka doktorlarına danışarak önerilen şekilde aşı olmalarını önerdiklerini söyledi.

  Penisilin, ağrı kesici alerjisi olan bir hastanın BioNTech aşısı olabileceğini söyleyen Mısırlıoğlu, “Birden fazla grupta alerjisi olan, ağır ilaç alerjisi olan kişiler ise aşı olmadan önce uzmanlarca değerlendirilmeli” dedi.

  ”Alerjik reaksiyonu olanlar aşıyı hastanede yaptırmalı”

  Alerjisi olanlar hangi aşıyı yaptırmalı? Biontech mi? Coronavac mı?

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ