11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Kimler Covid’ten daha çok etkileniyor?

  Kimler Covid virüsünden daha çok etkileniyor? Yapılan araştırmalar obezite, sigaranın Covid'in şiddetinde etkisi olduğunu gösterdi. Bu ilaveten DNA'daki küçük farklılıklar hastalığın seyrini etkiliyor.

  Covid-19 salgınının en şaşırtıcı yönlerinden biri, virüsün zaman zaman sağlıklı genç erkek ve kadınların da hayatını tehdit edecek boyutta yan etkiler geliştirmesi. Bu kişiler sigara alkol kullanmamalarına ya da fazla kilolu olmamalarına ve diğer bariz sağlık sorunlarından muzdarip olmadıkları halde pandeminin en kötü etkilerine karşı savunmasız kalabiliyor. Peki neden?

  Kimler Covid’ten daha çok etkileniyor?

  Bilim adamları, insanlardaki küçük genetik farklılıkların bazılarının virüs karşısında yıkılmasına neden olurken, diğerlerinin kurtulmasında önemli rol oynadığını düşünüyor. Yapılan araştırmalar, işgalci virüslere karşı bağışıklık savunmasını uyaran moleküler bir haberci olan interferonun (sitokin) vücudu savunmada hayati bir rol oynayabileceğini gösterdi.

  Kimler Covid'ten daha çok etkileniyor?
  İnterferon, sitokin, hormon seviyesi Covid etkisini artırıp azaltabiliyor.

  İnterferon (Sitokin) hormonu seviyesi önemli

  Bilim adamları, bazı insanlarda nadir görülen genetik mutasyonların, onları Covid’e karşı etkili bağışıklık sistemi tetiklemek için ihtiyaç duydukları interferonu tedarik edemeyecek durumda bırakabileceğini buldular. Covid tedavisi olarak interferon kullanan deneyler şu anda birkaç merkezde devam ediyor.

  London School of Hygiene and Tropical Medicine dergisine konuşan bulaşıcı hastalıklar profesörü Martin Hibberd, “Bu genetik bulgular bize çok net bilgiler veriyor. Bunlar, enfekte olduklarında daha fazla interferon üreten kişilerin hastalığa daha iyi yanıt verdiğini gösteriyor. Ve bu da bize hastaların interferon tedavisinden yararlanabileceğini söylüyor” diye konuştu.

  Kimler Covid'ten daha çok etkileniyor?
  Sigara tiryakileri Covid’ten daha çok etkileniyor

  Obezite, sigara, yüksek tansiyon

  Tüm bunlara ek olarak, diğer araştırmacılar, Covid ile savaşmak için genetiği kullanmanın başka yolları da olduğuna dikkat çekiyor. Imperial College London’dan Dr Dipender Gill, meslektaşları ile birlikte, farklı müdahalelerin hastalık reaksiyonlarını nasıl etkileyebileceğini tahmin etmek için genetik verileri kullandı.

  Gill şunları söyledi: “Ağır Covid-19’a yakalanma riskinin artmasıyla bağlantılı olan beş özelliğe baktık: Obezite, yüksek tansiyon, zayıf kolesterol, sigara ve diyabet. Ardından, ciddi enfeksiyon riskini azaltmak için bu özelliklerin değiştirilip değiştirilemeyeceğini araştırdık. “

  Bunu yapmak için, İngiliz, Norveçli ve Amerikalı bilim adamlarından oluşan bir ekiple çalışan Gill, bireylerin bu koşulları edinme riskini artıran genetik varyantları kullanarak binlerce hastadan alınan verileri analiz etti. Daha sonra, bu özellikleri değiştirmek için alınan önlemlerin şiddetli Covid-19’a yatkınlığı azaltıp azaltmayacağını gösterecek çalışmalar yapabildiler. Ekip iki önemli keşif yaptı. “Obezite ile şiddetli bir Covid-19 olma riski arasında nedensel bir bağlantı olduğunu bulduk. Aynı etkiyi sigara için de bulduk. Bu, kilo vermenin ve sigarayı bırakmanın Covid-19’dan sağ kalma şansınızı artırmada doğrudan bir etkisi olacağını gösteriyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ