0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Karadeniz’de vakalar yüzde 400 arttı

  Karadeniz'de çay ve fındık hasadıyla başlayan göçlerle birlikte vakaların yüzde 400 oranında arttığı bildirildi.

  Türkiye ve dünya genelinde olduğu gibi Karadeniz’de de vaka sayıları ciddi şekilde arttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre, koronavirüs risk haritasında 100 bin kişide görülen vaka sayıları Karadeniz illerinde yükseldi. Rize 243,64, Trabzon 241,78, Giresun 230,88’e, Ordu ise 220,25 vaka oranı ile bölgede en çok vaka görülen iller oldu.

  ”VAKALAR 1 TEMMUZ’DAN SONRA ARTTI”

  1 Temmuz’dan sonra normalleşmeyle birlikte vakaların hızla arttığını dile getiren Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Pandemide geldiğimiz nokta, tahmin ettiğimiz bir noktaydı. Önlemlerin bırakılması, normalleşme hareketlerinin açılması ve turizm hareketliliğinin başlaması neticesinde bunun olacağını gördük. Çünkü insanların artık önlemlere uyumu şiddetli derecede düştü. Cadde ve sokağa çıktığınızda gördüğünüz, insanların uyumu yüzde 20’lerde” dedi.

  ”VAKA SAYILARI 1 TEMMUZ’A GÖRE YÜZDE 400 ARTTI”

  Tüm Türkiye’de olduğu gibi Karadeniz’de de son 1 ayda vaka sayılarının ciddi oranda arttığını ifade eden Prof. Dr. Aydın, “Bölgemizdeki artış 1 Temmuz’a göre yüzde 400’e ulaştı. 4 mislinden fazla bir artış var. Maalesef insanlar artık bu durumu ciddiye almıyor, lütfen ciddi olalım. İnsanların immün sistemi ve doktorların gayretiyle bir şeyler başarmaya çalışılmaktadır. Bizim bölgemizde önce çay sonra fındık hasat dönemi insan hareketlerini artırdı, kalabalıkların oluşmasına sebep oldu. Turizm hareketleri de olabilir. Hepsinin etkisi var. İnsanlar hareket ettiği, birbirine yaklaştığı sürece hangi nedenle olursa olsun bu adımların özellikle de aşısızların fazla olması nedeniyle bulaşı giderek artacaktır” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ