28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  “Karadeniz mutasyonu” ihtimaline genetik takip önerisi

  Kademeli normalleşme ile ilgili çalışmalar sürerken, virüsün yoğun olarak görüldüğü şehirlerle ilgili takipler de sıkılaştırıldı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 8- 14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının nüfusa oranla en yüksek olduğu ilk 5 il Karadeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Uzmanlar Karadeniz için “mutasyon virüs” uyarısında bulundu. Güney Afrika, İngiltere gibi birçok varyantı bulunan koronavirüsün Karadeniz’e özgü bir mutasyonunun da olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, virüsün genetik takibinin yapılmasını istedi.

  Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 8- 14 Şubat 2021 tarihleri arasında, nüfusa oranla Covid-19 vaka sayısının en çok olduğu şehirler sırasıyla şöyle: Trabzon, Rize, Ordu, Giresun ve Samsun. Bu tabloyu değerlendiren uzmanlar, ‘yüksek riskli’ kategoride olan Karadeniz’de virüsün hızlı yayılımının takibi ve tespiti için özel bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

  Karadeniz’de Türkiye ortalamasının 4 misli vaka var

  Bölgedeki vakaların araştırılması gerektiğini söyleyen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Farabi Hastanesi Test Merkezi sorumlusu Prof. Dr. Faruk Aydın, defalarca mutasyona uğrayan Covid-19 virüsünün yeni mutasyonlarının takibinin yapılması gerektiğine dikkat çekti.

  Prof. Dr. Faruk Aydın, verilere göre Samsun ile Rize arasının Türkiye ortalamasının yaklaşık 4 misli fazla olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu tablo insanlarda farklı düşüncelere neden oldu. Bu düşüncelerden biri de İngiltere, Brezilya gibi ‘Karadeniz’e spesifik bir mutasyon mu var’ diye sorusu. Ancak bu kadar dar bir bölgede böyle bir mutasyon olmasını çok beklemiyoruz. Aksi halde bunun yansımaları olmalıydı. Karadeniz, diğer büyük illerin sürekli iletişimde olduğu bir bölge ve o yüzden böyle bir mutasyon beklemiyoruz. Ancak yine de her yerde mutasyon olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle genetik analizle mutasyon takibinin mutlaka yapılması gerekiyor. Bilinen mutasyonlar dışında ekstra bir mutasyon olup olmadığı kendi haline bırakılmamalı”  genetik takibi yapılmalı.”

  Burada izole ettikleri virüsleri Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Viroloji Referans laboratuvarına gönderdiklerini belirten Prof. Dr. Faruk Aydın, “Ekstra bir durum varsa Sağlık Bakanımız tarafından duyurulur” şeklinde konuştu.

  Virüsü aramızda barındırmamalıyız

  Prof. Dr. Aydın, Covid-19’un mutasyon geçirmesini önlemek için yayılımın durması gerektiğini kaydetti. Virüsün mutasyon yapabilmesi için çoğalması gerektiğini ifade eden Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Bu bir genetik değişim hatasıdır ve bu hatayı bulaşıp çoğaldığı sürece yapma olasılığı artıyor. O nedenle virüsün insanlara geçişini durdurmak, izolasyonunu yapmak yani mutasyon yapamaması için virüsü aramızda barındırmamamız lazım.”

  Kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan iller açıklandı

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ