11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Kanser geçmişi olanlar Covid-19’a dikkat!

  Pensilvanya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, kanser hastalığını geçirmiş kişiler Covid-19’u daha ağır geçirebiliyor.

  Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre kanser hastalığını geçirmiş kişiler Covid-19’u daha ağır geçirebiliyor.

  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, kanser hastalığı geçirmiş kişilerin sağlıklı olsalar bile yine risk grubunda olduklarına ve Covid-19 enfeksiyonunu daha ağır geçirebildiklerine dikkat çekti. Turhal, bu durumda kanser hastalığını atlatmış bireylerin sosyal mesafe, maske ve aşılama gibi uyarılara daha yoğun bir şekilde uymaları gerektiğini vurguladı.

  Prof. Dr. Serdar Turhal
  Prof. Dr. Serdar Turhal

  Prof. Dr. Serdar Turhal, Pensilvanya Üniversitesi’nin yaptığı araştırma kapsamında Covid-19 hastalığı saptanan 328 hastanın 67 tanesinde altta yatan kanser tanısı saptandığını, yüzde 80 gibi bir büyük orandaki kişilerin organ kanseri öyküsü bulunduğunu ve yine yüzde 73 oranda kanser hastalığının aktif olmadığının gözlendiğine dikkat çekti.

  Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, aktif kanser tedavisi görmeyen 49 hastada hastaneye yatış oranının %29 olarak belirtildiğini; aktif kanser tedavisi gören 18 hastada hastaneye yatış oranının ise %55 olarak gözlendiğini aktardı.

  Turhal, yine yoğun bakım yatış oranının aktif tedavi almayan kişilerde %12’ye yakınken; aktif tedavi alanlarda ise bu oranın %26’ya ulaştığını ifade etti.

  Kanseri atlatmış kişiler de hala risk grubunda

  Prof. Dr. Serdar Turhal, bu gözlemlerin kanser hastalığını geçirmiş kişilerde hastalık aktif olmasa bile Covid-19 enfeksiyonunu daha ağır geçirebileceklerine dair bulgular olduğunu söyledi. Turhal, Covid-19 sonrası ilk 30 günlük ölüm riskinin ise, kanseri aktif olmayanda %1,6; aktif olanlarda %13,4 oranında olduğunu aktardı.

  Bu oranların kanser bulgusu bulunmayan kişilerde kıyaslandığı zaman daha yüksek olduğunun görüldüğünü ifade eden Turhal, her ne kadar buradaki hasta sayıları düşük olsa bile yine de kanser hastalığını geçirmiş kişilerin, hastalık aktif olmasa da sosyal mesafe, maske, hijyen ve aşılama uyarılarını daha yakın takip etmelerini önerdiklerinin altını çizdi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ