19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kan grubu koronavirüse yakalanmada etkili mi?

  Koronavirüsün ilk görülmeye başladığı dönmelerden bu yana halk arasında bazı kan gruplarının Covid-19’a yatkın olduğu ve hastalığı daha ağır atlattığı konuşuluyordu. ABD’de yapılan bir araştırmanın sonuçları ise tüm tartışmalara son noktayı koydu.

  Hangi kan grubunda olanlar koronavirüse daha sık yakalanıyor? Hangi kan grubundakiler koronavirüsü daha ağır geçiriyor? A Rh (+) olanlar Covid-19’a daha mı yatkın? Bu tarz sorular pandemi süreciyle birlikte sorulmaya devam ediyor. Ancak yapılan bir araştırma bir kişinin kan grubunun koronavirüs sebebiyle şiddetli hastalığa yakalanma veya ölme riskini etkilemediğini ortaya koydu.

  ABD’de gerçekleştirilen geniş kapsamlı bir araştırma, koronavirüs ve kan grupları arasındaki ilişki konusunda şimdilik nihai sonucu ortaya çıkardı. Daha önceki çalışmalar, A tipi kan grubunda olanların Covid-19’ yakalanma riskinin daha fazla olduğunu göstermişti. Aynı zamanda bilim insanları, virüse yakalanma riskini artıran kanıtlanmış faktörlerin yaş, cinsiyet ve etnik köken olduğunun altını çizdi.

  Kan grubu koronavirüse yakalanmada etkili mi?
  Kan grubu koronavirüse yakalanmada etkili mi?

  Kan grubu, bir kişinin ebeveynlerinden miras kalan ve DNA’sı tarafından belirlenen genlere bağlı bir özellik. Bu genler, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde antijenlerin varlığını belirliyor. Antijenler ise  kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve aynı zamanda eritrosit de denilen A ve B olmak üzere 2 versiyonu bulunuyor.

  İnsanların kan grubu da bu antijenlerin varlığına göre tespit ediliyor. Bunlardan hiçbirine sahip olmayanlar 0 kan grubuna sahip olurken, her iki gruba sahip olanla AB, grubunda yer alıyor. Rhesus adı verilen hücrelerdeki başka bir antijen de kan grubunun negatif ya da pozitif olduğunu belirliyor.

  Türkiye’de en çok a pozitif kan grubuna rastlanıyor

  Diğer yandan kan grupları köken ve coğrafyaya göre değişiklik gösteriyor. Kızılay’ın internet sitesinden paylaşılan bilgiye göre Türkiye’de  en çok rastlanan kan grubu “A Rh Pozitif”, olurken, en az rastlanan grup ise “AB Rh Negatif” kan grubu.

  Geçmiş dönemde yapılan çalışmalar, A tipi kan grubuna sahip olanların koronavirüse yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermişti.

  Bugüne kadarki en kapsamlı analiz

  Fakat ABD’li araştırmacılar, koronavirüs ve kan grupları arasındaki bugüne kadar yapılan en kapsamlı ve kontrollü analizi gerçekleştirdi.

  Salt Lake City’deki Intermountain Tıp Merkezi Kalp Enstitüsü’nde görevli Dr Jeffrey Anderson ve çalışma arkadaşları Avrupa, Çin, New York, Boston ve diğer yerlerde yapılan çalışmaları çürüttü.

  JAMA Network Open’da yer alan araştırma çerçevesinde 2020 yılı Mart ve Kasım ayları arasında Idaho, Utah ve Nevada’da Covid-19 testi yaptıran 100 binden fazla kişinin sağlık kayıtları analiz edildi ve kan grubu ile hastalık arasında hiçbir bağlantı bulunamadı.

  Kan grubu koronavirüse yakalanmada etkili mi?
  Kan grubu koronavirüse yakalanmada etkili mi?

  Kan grubu riski artıran kanıtlanmış faktörler arasında değil

  Araştırmanın yazarları, “Çalışmamızın ileriye dönük ve büyük yapısı göz önüne alındığında, Covid-19’un kan gruplarıyla ilişkisinin olası olmadığına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

  Diğer yandan bilim insanları, önceki çalışmaların neden farklı sonuçlara vardığı konusunda bir açıklama yapamıyor. Fakat önceki sonuçlara yol açmış olabilecek çeşitli faktörlerden bahsediliyor. Konuyla ilgili olarak genetik farklılıkların ve sınıflandırılmayan istatistiki verilerin bazı kan gruplarının daha fazla risk altında olduğunu gösteren çarpık sonuçlara yol açmış olabileceğini belirtiliyor.

  Aynı zamanda çalışma, kan grubu olmasa bile diğer faktörlerin gerçekten Covid-19 riskini artırdığını ortaya çıkardı.  Bunlar arasında daha yaşlı olmak, erkek olmak ve ayrıca beyaz etnik kökene sahip olmayan insanlar yer aldı.

  Araştırmacılar, “Covid-19’lu bireyler arasında hastaneye yatış oranının cinsiyeti, etnik kökeni  ve yaş ile ilişkili olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ