22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Kalitesiz maske uyarısı: 400 marka test edildi

  Piyasada satışı devam eden maskelerin hala yeterli standartta olmadığı belirtilirken, yetkili kurumlar özellikle meltblown koruyucu olmayan ürünlere karşı harekete geçti. 400’ü aşkın markanın maskeleri teste alındı, çıkacak sonuçlara göre piyasadaki maskelerin büyük çoğunluğunun toplatılacağı bildirildi.

  Özellikle mutasyonlu virüsün yüzde 80 oranında daha fazla bulaşıcılığa sahip olması nedeniyle uzmanlar kalabalık ortamlarda çift maske kullanılmasını tavsiye ediyor. Ancak piyasadaki maskelerin büyük bölümünün kalitesi standartlara uygun değil. Hatta durum öyle ki, standartlara uygun maske üretimi yapan firmaların oranı %10’u bulmuyor.

  400’ün üzerinde firmanın üretimi teste alındı

  Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) bu standart dışı üretime karşı harekete geçtiği kaydedildi. Standart üretimde maskelerdeki koruyuculuk oranını %90’dan %98’e yükselten meltblown malzemesinin kullanılmadığını saptayan TİTCK Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu, bu tarz ürünlere sıkı bir denetim getiriyor. Bugüne kadar 400’ün üstünde firmanın üretimi teste alındı. Testlerin sonuçlarına göre bugünden itibaren bu tür ürünlerin piyasadan toplatılması bekleniyor.

  İlgili ilgisiz herkes maske üretim işine girdi

  Hürriyet gazetesinden Emre Eser’in haberinde değerlendirmede bulunan Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, Covid-19 sürecinde ilgili ilgisiz her sektörden yatırımcının maske işine girdiğini ve kalitenin büyük oranda düştüğünü ifade etti.

  Delikanlı, maskeye artan talebin ilk dönemlerde üretim açısından birtakım sıkıntılar oluşturduğuna dikkat çekti. “Daha sonra çok sayıda kişi maske üretimi işine girdi.” diyen Delikanlı, “Ancak bu kalitesiz maskelerin piyasaya sürülmesi vatandaşlar için ciddi bir risk oluşturdu” ifadelerini kullandı.

  Devleti kandırma yoluna gidiyorlar

  Pek çok markanın maskelerinin büyük marketlerde ‘meltblown koruyucu’ adı altında satıldığına dikkat çeken Delikanlı, fakat bunların birçoğunun içi açıp bakıldığında bu katmanın görülmediği ifade etti. Bu firmaların onay alma süreçlerinde de devleti kandırma yoluna gittiklerini belirten Delikanlı, “Onay için TİTCK’ya gönderdikleri ürünlerde gerçekten meltblown kullanıyorlar fakat piyasaya arz ettiklerinde farklı bir malzeme kullanıyorlar. Hatta çanta astarı bile kullanan olduğunu görüyoruz. Bu sahtekârlara bakanlığın dur diyecek olması sektör profesyonelleri açısından sevindirici gelişme. Sektör temsilcileri olarak biz bu denetimlerin sıklaştırılmasını istiyoruz. Denetimler sıklaştırılsın ki aramızdaki çürük elmalar ayrılsın” dedi.

  Kalitesiz Maske Uyarısı: 400 Marka Test Edildi
  Kalitesiz Maske Uyarısı: 400 Marka Test Edildi

  Tüketici aldığı ürünün içeriğini kontrol etmeli

  Bu durum karşısında vatandaşların güvenilir markaların ürünlerine yönelmemeleri ve aldıkları ürünlerin içeriğini kontrol etmeleri gerektiğinin altını çizen Erkin Delikanlı, “Vatandaş mutlak suretle kutu üzerinde yer alan barkod numarasından ÜTS aplikasyonu kamerasından ürünü okutup kaydı var mı diye kontrol etmeli gerekirse yine aynı aplikasyondan şikayet butonunu kullanarak içeriği başka olan malları şikayet etmeli.” şeklinde konuştu.

  Koruyuculuk oranı en az yüzde 98 olmalı

  Salgının yayılmasının yavaşlaması için kullanılan maskelerin kaliteli ve koruyuculuk oranı en az %98 seviyelerinde olması gerektiğine vurgu yapan Delikanlı, bunun da 3 katlı olarak üretilen maskelerin ortasına meltblown tabakanın konulmasını zorunlu kıldığını kaydetti.

  Delikanlı, “Birçok AB ülkesi toplu taşımada N95 maske kullanımını zorunlu hale getirmişken Türkiye’de koruyuculuğu düşük maskelerin kullanılıyor olması kabul edilemez. Koruyuculuğu yüksek bir maskede mutlaka meltblown malzeme bulunması gerekiyor. Bu katman, alt ve üstteki iki katmanla birlikte ağız ve burundan çıkacak parçacıkları süzebilir ve maskeye filtrasyon özelliği kazandırır” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ