16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Kafe ve restoranlar açılacak mı? Avrupa modeli talep ediliyor

  Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, esnafa destek paketi verileceğini söyledi. Açıklamanın ardından gözler restoran ve kafelere çevrildi.

  29 Nisan- 17 Mayıs tarihleri arasında hayata geçirilen tam kapanma uygulamasının ardından başlayan kademeli normalleşme döneminde kafe ve restoranların uygulama dışında bırakılması yeme-içme sektöründe tepkilere neden oldu.

  Sektör temsilcileri kafe ve restoranların artık ciddi şekilde darboğazda olduğuna dikkat çekerken, sektörün nefes alabilmesi için Avrupa modelinin acilen hayata geçirilmesi çağrısını yaptı.

  VİRÜS AÇIK ALANDA ETKİSİNİ 19 KAT KAYBETTİ

  Bilim Kurulu’nun paylaştığı bilgilere göre virüsün açık alanda etkisini 19 kat kaybettiğini kaydeden sektör temsilcileri,  restoran ve kafelerin bahçe-balkon gibi açık alanlarında çalışmasına izin verilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

  Diğer yandan açık alana sahip olmayan işletmeciler için de bu yaz için özel bir kararla belediyelerin kaldırımlara masa koymasına izni vermesi gerektiğine işaret eden sektör temsilcileri, bu kararın bir an önce hayata geçirilmesi konusunda oldukça talepkâr.

  Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine göre, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, kademeli normalleşme kararının sektörde büyük bir hayal kırıklığı yarattığını dile getirdi.

  Kafe ve restoranlar açılacak mı? Avrupa modeli talep ediliyor
  Kafe ve restoranlar açılacak mı? Avrupa modeli talep ediliyor

  “ACİLEN BİR FORMÜL BULUNMALI”

  TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “5 milyon kişinin ekmek yediği bu sektör virüsün günah keçisi ilan edildi. Sektör çok büyük bir çıkmazda. Acilen bir formül bulunmalı. Bizim önerimiz tıpkı Amerika ve Avrupa’da olduğu gibi kafe ve restoranların açık alanlarda hizmet etmesine müsaade edilmesi” ifadelerini kullandı.

  “AKMASA DA DAMLAR”

  Açık alanı olmayan işletmelerin kaldırımlara masa atarak çalışma izni verilmesi gerektiğine vurgu yapan Bingöl, şöyle konuştu:

  “Sektörümüze bugün hemen acilen açılma izni verilmeli. Haziran ayından itibaren de kapalı alanda sınırlı kullanım izni tanınmalı. Paket servisle sektörümüz dönmüyor. Bu formülle en azından sektör biraz nefes alır, akmasa da damlar.”

  Turizmin deniz-kum-güneş ve otellerden ibaret olmadığına işaret eden Bingöl, “Otellere önlemler dahilinde türlü kolaylıklar sağlandı. Bize de aynı şekilde sağlanmalı. Sürekli gastronomi turizmi diyoruz ancak bunu 1.5 yıldır görmezlikten geliyoruz. Sektörümüzde 150 bine yakın irili ufaklı işletmemiz turizm sektörüne hizmet ediyor. Turizm Bakanımız nasıl sektör için çaba sarf ediyorsa, gastronomi turizmine de sahip çıkmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ