26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan iller açıklandı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart ayı itibariyle normalleşmeye kademeli olarak geçileceğini duyurmuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da son bir haftadaki tabloyu ve kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri açıkladı.

  Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mart ayı itibariyle normalleşmeye kademeli olarak geçileceğini duyurdu. İllerin, aşı ve vaka oranları gibi birtakım kriterlere göre, sınıflandırılacağını belirtti.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise esnetme veya kısıtlama kararları iller bazında iki haftada bir verileceğini söyledi. Bununla birlikte, illerin risk grubunu netleştirecek kriterlerin yer aldığı algoritma taslağı da hazırlandı.

  Bakan Koca, şehirlerin dört farklı kategoride değerlendirileceği kademeli normalleşme ile ilgili detayları aktardı.

  Belirlenen dört kategori ile kentlerin ne durumda olduğunu, neyin açılıp neyin kapanacağını bileceklerini ifade eden Bakan Koca, il il açma/kapama uygulamasının iki haftada bir değerlendirileceğini aktardı ve “1 Mart’tan sonra, herkes kendi ilinde kafe restoran açılmalı mı açılmamalı mı söyleyecek” şeklinde konuştu.

  Bakan Koca, en son 196 olarak açıklanan Türkiye’deki mutasyonlu virüse dair, hem il sayısının hem de oranın olarak giderek arttığını belirtti. Şu an 37 ilde mutasyon olduğunu söyleyen Koca, yayılımın fazla olduğunu fakat hastalık etkisinin artmış ya da azalmış olmadığını dile getirdi.

  Fahrettin Koca, “Karadeniz kentlerindeki vaka sayılarında artış görülüyor. Sebebi ne” sorusuna yanıt verdi. Koca, bunun mutasyonla ilgili olmadığını söyledi ve tamamen o bölgedeki hareketlilik veya o bölgedeki il bazında denetim dahil olmak üzere birçok faktörün etkili olabileceğini belirtti.

  Bakan Koca kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri paylaştı
  Bakan Koca kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri paylaştı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinde bir haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayılarında en çok azalış ve artış olan 5 ile dair tabloyu paylaştı.

  Bakan Koca kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri paylaştı
  Bakan Koca kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri paylaştı

  Bununla birlikte, kademeli normalleşmeye geçecek iller için de önemli olan bu tabloya göre Mardin, Bitlis, Yalova, Bingöl ve Kastamonu vaka sayıları en azalan iller oldu.

  Bakan Koca kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri paylaştı
  Bakan Koca kademeli normalleşmeye yaklaşan ve uzaklaşan illeri paylaştı

  Diğer yandan Milliyet’in edindiği bilgiye göre, illerin risk grubunu netleştirecek kriterlerin yer aldığı algoritma taslağı da hazırlandı. Kısa zamanda yayımlanması beklenen algoritmanın içinde illerdeki aşılama oranları, vaka sayıları, servis yatışları, doluluk oranları ve yoğun bakım kapasitesinin doluk oranı gibi temel kriterler bulunacak.

  Bu temel kriterler ile birlikte başka alt ölçütler de, risk gruplarının tespitinde etkili olacak. Örneğin, risk durumunun belirlenmesinde kriter olarak yer alması beklenen yüz bin nufusta yeni çıkan vaka sayısıyla birlikte, o ildeki PCR pozitiflik oranının düşme yönünde yoksa artış yönünde mi seyrettiğine de bakılması öngörülüyor.

  PUANLAMA SİSTEMİ

  Tüm bu kriterler ve veriler ışığında bir puanlama yapılacak. Puanlama sistemine göre de normalleşme ve kısıtlamaya dair kararlar netleştirilecek. Bakanlığın ayrıca, yüksek riskli ilde ilave ne tür kısıtlamalara gidileceğine ve düşük riskli ilde normalleşmeye dair hangi adımlar atılabileceğine ilişkin bilgileri de açıklayacağı belirtiliyor.

  1 Mart itibarıyla başlayacak yeni dönemde, olası bir suistimalin önüne geçilmesi açısından illerin vaka sayılarının açıklanması illere bırakılmayacak. Sağlık Bakanlığı verileri merkezden açıklamaya devam edecek.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ