21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kabine toplantısı saat kaçta? Ramazan’da tam kapanma olacak mı?

  Koronavirüs vakalarında önlenemeyen yükseliş ve her gün kırılan yeni rekorlar, ek tedbirlerin alınmasını gündeme getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Bilim Kurulu toplantısının ardından “Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız” diyerek yeni önlemlere işaret etti. Peki, Kabine toplantısı saat kaçta? Tam kapanma olacak mı, hangi önlemler alınacak?

  Bilim Kurulu toplantısının ardından gözler Kabine toplantısına çevrildi. 29 Mart Pazartesi günü gerçekleşen son Kabine toplantısında kaldırılan kısıtlamaların birçoğu yeniden getirilmişti. Ancak vaka sayılarında görülen yükselme alınan tedbirlere ek olarak yeni tedbirlerin de alınması gerektiği yönünde ipuçları veriyor. Peki Ramazan’da tam kapanma olacak mı?

  Kabine toplantısı saat kaçta?

  Önemli kararların alınması beklenen Kabine toplantısı 13 Nisan Salı (bugün) gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak Kabine toplantısının saat 15.00’te başlaması bekleniyor.

  29 Mart’ta geçekleşen Kabine toplantısının ardından yapılan açıklamada şu anda 58 ilde uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının Ramazan ayı boyunca 81 ilin tümünü kapsayacağı bildirilmişti. Bununla birlikte Ramazan ayında alınacak ek önlemlerle toplu iftar ve sahur etkinliklerine izin verilmezken, restoran ve lokanta gibi işletmelerin yalnızca paket servis şeklinde çalışacağı duyurulmuştu.

  “Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız”

  Koronavirüs Bilim Kurulu, 12 Nisan Pazartesi günü Sağlık Bakanı Koca başkanlığında toplandı. Toplantıdan sonra bir açıklama yapan Bakan Koca, yeni önlemlere dair Bilim Kurulu’nun alternatifli tavsiyelerini Kabine toplantısında sunacaklarını ifade etti. Türkiye’nin koronavirüs salgını süresince en zor dönemi yaşadığını dile getiren Koca, “Yakın temas ve hareketliliği azaltıcı bir döneme girmek durumundayız” dedi. Sağlık Bakanı Koca aynı zamanda Ramazan ayı içinde ilkokul öğretmenlerinin tümünü aşılamak istediklerini belirtti.

  Tam kapanma olacak mı?

  Günlük vaka sayılarının 50 binin üstüne çıkması sebebiyle tam kapanma veya farklı önlemlerin söz konusu olup olmadığı sorusuna Koca, şu yanıtı verdi:

  “Bilim Kurulu bugün bu çerçevede, ‘Ramazan’ın başlamasıyla birlikte ne gibi tedbirler alınabilir, önerilerimiz neler olabilir’ diye genel, kapsayıcı bir şekilde öneri anlamında alternatifli hazırlıklı yaptı. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında kabine toplantısı var. Kabine toplantısında alternatifli önerileri sunmuş olacağız ve Sayın Cumhurbaşkanımız uygun gördüklerini tensipleri halinde açıklarlar.”

  İçişleri Bakanlığı’dan 81 ile Ramazan genelgesi! İşte alınacak önlemler

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ