19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Kabine toplantısı ne zaman saat kaçta yapılacak?

  Kısmi kapanma kararlarının açıklanmasının üzerinden 14 gün geçmesinin ardından gözler yine Kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak Kabine toplantısında bugün kısıtlamalarla ilgili son durum ve bayramda uygulanacak tedbirlerin konuşulması bekleniyor.

  Beştepe’de gerçekleşmesi beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bir sunum yapması bekleniyor. Diğer yandan tüm ülkeyi ilgilendirecek tedbir kararlarının çıkacağı kabine toplantısının ne zaman ve saat kaçta olacağı da merak konusu oldu…

  Kabine toplantısına, yeni göreve atanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş ilk defa katılacak.

  Toplantıda koronavirüsle mücadelede alınan önelmlerin sonuçları, yerli aşı çalışmaları, aşı tedariği ve aşı takvimi konularının yanı sıra Irak’ın kuzeyine düzenlenen operasyon başta olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konuların masaya yatırılacağı tahmin ediliyor.

  Kabine toplantısı ne zaman yapılacak?

  Kabine Toplantısı bugün (26 Nisan’da) Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında  gerçekleştirilecek.

  Kabine’de hangi konular ele alınacak?

  Ramazan ayının başından bu yana ülke genelinde uygulanan kısmi kapanma kararının devam edip etmeyeceği kabinede tartışılacak. Diğer yandan kulislerde Kabine toplantısında iki hafta devam edecek daha sert önlemlerin alınabileceği konuşuluyor.

  Kabinede, AVM’ler ve kalabalık yerlerin kapatılmasına yönelik yeni kararların alınabileceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda Ramazan Bayramı’nda 4 günlük sokağa çıkma yasağı da diğer konular arasında.

  Yeni tedbirler alınacak mı?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunum yapması beklenen toplantıda, önlemlerin vaka sayılarına nasıl yansıdığı, yeni önlemlere gerek olup olmadığı, hali hazırda uygulanan tedbirlerin ne zamana kadar devam edeceği gibi konuların bir karara bağlanması bekleniyor.

  Rus Sputnik V aşısıyla ilgili gelişmeler, ithal aşıda tedarik süreci, yerli aşı çalışmalarında gelinen son durumun da toplantının ana gündem maddeleri arasında yer alacağı tahmin ediliyor.

  Toplantıda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da sunum yapacağı tahmin ediliyor. Akar’ın sınır ötesi ve yurt içinde devam eden terörle mücadele faaliyetlerinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetlerince Irak’ın kuzeyinde Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerinde bulunan terörist hedeflere düzenlenen Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek operasyonlarına ilişkin kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da sunum yaparak, önemli dış gelişmeler ile 27-29 Nisan’da BM öncülüğünde, Kıbrıslı taraflar ve garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılımıyla düzenlenecek 5+1 formatındaki gayriresmi Kıbrıs konulu konferans öncesinde bilgilendirme yapması öngörülüyor.

  Yeni göreve atanan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın da toplantıda bir sunum yapması bekleniyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ