17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Kabine toplantısı ne zaman saat kaçta yapılacak? Kontrollü normalleşme nedir ve nasıl olacak?

  Kabine toplantısının ardından açıklanan tam kapanma uygulaması 17 Mayıs’ta sona eriyor. Bundan sonraki süreçte uygulamaya alınacak kontrollü normalleşmenin ise yine yapılacak Kabine toplantısıyla belli olması bekleniyor.

  Kabine toplantısında kontrollü normalleşmenin ayrıntılarının belli olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramazan Bayramı için yayınladığı mesajda bayram sonrası kontrollü normalleşmenin başlayacağını söyledi. Kabine toplantısının ne zaman ve saat kaçta yapılacağı ise merak ediliyor…

  KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN SAAT KAÇTA YAPILACAK?

  Kabine toplantıları genellikle 15 günde bir yapılıyor ve son Kabine toplantısı 26 Nisan tarihinde gerçekleştirildi. Aradan geçen süre göz önüne alındığında 10 Mayıs’ta bir Kabine toplantısı yapılması beklenirken bu tarih boş geçildi. Diğer yandan tam kapanma süreci 17 Mayıs tarihinde son buluyor.

  Kabine toplantısının ne zaman yapılacağına dair genel düşünce 17 Mayıs yönünde. Diğer yandan 17 Mayıs Pazartesi tam kapanma kararlarının sona ermesiyle genel normalleşme kurallarının nasıl şekilleneceği bilinmemesi nedeniyle bir kaos yaşanmaması için Kabine toplantısının 17 Mayıs tarihinden önce de yapılabileceği konuşuluyor.

  “BAYRAM SONRASI ADIMLARI ATIYORUZ”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı video mesajda, İslam aleminin ve Türk milletinin Ramazan Bayramı’nı tebrik etti.

  Bayram sonrası kontrollü normalleşmenin başlayacağını ifade eden Erdoğan, “Güzel günler bizi bekliyor.” dedi.

  Erdoğan, “Her ne kadar salgının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle buruk bir bayram geçiriyor olsak da inşallah güzel günler bizi bekliyor. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda bu musibetten yıl bitmeden kurtulmayı umut ediyorduk. Ancak daha sonraki aylarda yeni dalgayla tüm dünyayı etkisi altına alan dalganın olumsuzluklarında kaçınılmaz olarak bizde etkilendik. Artan vaka, yoğun bakım ve vefat sayısında milletimize olan sorumluluğumuzun gereği olarak sınırlamalara gitmek mecburiyetinde kaldık. Ramazan ayını da büyük ölçüde sınırlamaların gölgesinde geçirdik. İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram sonrasında kontrollü bir şekilde normalleşme adımlarını atıyoruz.” dedi.

  KONTROLLÜ NORMALLEŞME NEDİR VE NASIL OLACAK?

  Bilim Kurulu üyeleri ve uzmanlar tam kapanma uygulamasının ardından hayatın bir anda eski normale dönmesinin sakıncalarından bahsediyor ve açılmanın kademeli olarak gerçekleşmesi yönünde tavsiyelerde bulunuyor. Buna göre Kabine toplantısında ayrıntıları belli olacak kontrollü normalleşme kapsamında ilk olarak okulların yüz yüze eğitime açılması var. DSÖ ise bu konuda son kapanan yerlerin ilk açılması yönünde tavsiyede bulunuyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ