16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  İtalya’da bir kadına tek seferde 6 doz Biontech aşısı yapıldı

  İtalya'da aşı uygulamaları sırasında 23 yaşında bir kadına yanlışlıkla tek seferde 6 doz Biontech aşısı yapıldı.

  İtalya’da aşı uygulaması sırasında inanılmaz bir olay yaşandı. 23 yaşındaki bir kadına yanlışlıkla 6 doz BioNTech aşısı enjekte edildi. Aşı yapıldıktan sonra hafif baş ağrısı çeken kadın hastanede gözlem altında tutuldu.

  İtalyan basınının haberine göre, Toskana’daki Noa hastanesinde bir hemşire aynı hastanede stajyer psikolog olarak çalışan genç kadının koluna tek bir doz aşı enjekte etmek yerine yanlışlıkla altı doza eşdeğer olan şişenin tamamını verdi.

  DURUMU HEMEN DOKTORLARA BİLDİRDİ

  Yaptığı hatayı hemen fark eden hemşire durumu doktora ve aşıyı uyguladığı genç kadına bildirdi. etti ve hem hastayı hem de doktoru uyardı. Yanlışlıkla 6 doz Pfizer-BioNTech aşısı uygulanan kadın hastanede 24 saat gözlem altına alındı. Fazladan yapılan 5 doz genç kadın ve doktorları korkuttu.

  BAŞ AĞRISI DIŞINDA YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ

  Hastanede çalıştığı için aşı önceliği bulunan genç kadın aşı uygulandıktan sonra hafif baş ağrısı dışında herhangi bir yan etki hissetmedi. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda hastanın ateşi olmadığı ve aşılama yeri dışında da bir ağrısının bulunmadığı tespit edildi.  Genç kadına sadece sıvı solüsyon ve ateş düşürücü dışında ilaç verilmedi. Genç kadın 24 saat gözlem altında tutuldu.

  DÜZENLİ OLARAK KAN ALINACAK

  Hastane sözcüsü Daniella Gianelli, doktorların, hastanın bağışıklık tepkisini izlemeye devam edeceklerini belirterek, “Düzenli olarak hastadan kan alınacak ve ikinci bir aşının gerekip gerekmedi belirlenecek” diye konuştu.

  AŞININ TEST AŞAMASI DÖRT DOZLA SINIRLI TUTULMUŞTU

  Pfizer-BioNTech aşısının aşırı dozlarını test etmek için yapılan çalışmalarda şimdiye kadar dört dozla sınırlı tutulduğu ifade edildi. Aşırı doz vakası, İtalya’nın İlaç Düzenleme Kurumu’na bildirildi. Olayla ilgili olarak hastanenin güvenlik önlemlerinin gözden geçirilmesi için soruşturma başlatıldı. Hatanın şırıngaların karıştırılması yüzünden olduğu olasılığı üzerinde duruluyor. İtalyan basını daha önce benzer bir olayın Almanya’da yaşandığnı ve aynı hastaya tek seferde 5 doz aşı uygulandığı haberini verdi.

  Kaynak: Sözcü

  DSÖ’den Hindistan varyantı açıklaması geldi

  Gece çalışan sağlıkçılarda Covid-19 riski üç kat fazla

  “COVID-19 8-10 yıl sürer, yılda 2 kere aşı olmamız gerekebilir”

  17 Mayıs’tan sonra her hafta bir açılma: İlk sırada esnaf sonra yüz yüze eğitim var

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ