23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  İşte normalleşme takvimi

  Aşılamada planlar işlerse 15 gün içinde 10 milyon aşı daha gelecek. Normalleşme takvimi konusunda hükümette iki farklı yaklaşım var

  Normalleşme..

  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesi bekleniyor.  Öte yandan uzmanlar 6.5 milyon doz aşının test edilmesinin en 15 gün gerektiğini belirtiyor. İkinci parti aşılamayla birlikte şubat ayı sonuna kadar 6 milyon kişinin aşılanmış olması bekleniyor. Aşılama takvimine göre 20 milyona yakın aşı, ikinci tur aşılanmalar da hesaba katıldığında en fazla 15 milyon kişiye yapılmış olacak.

  Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, 65 yaş üstü, asker, polis ve öğretmenlerin de aralarında olduğu ‘riskli ve hareketli’ 12 milyon kişinin martın ilk haftasına kadar aşılanması durumunda gevşeme kararları daha kolay alınacak.

  İkinci dozları yapılacak olan yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı, 8 milyon 65 yaş üstü, 1 milyon emniyet mensubu, 1 milyon TSK mensubu, 1 milyon öğretmenin aşılanmasına öncelik verildiğinde, 12 milyon kişiden oluşan ilk hedef kitlenin aşılanması tamamlanmış olacak.

  Hükûmette  normalleşme kararları kosunsuda  önünde farklı iki görüş varç

  1-Aşama aşama açalım:

  Şubat ayının ikinci yarısından itibaren okullar, lokanta ve kafelerin aşama aşama kontrollü olarak açılmasını savunanlarla, mart ayının ikinci yarısına kadar beklenmesi gerektiğini dile getirenler var. Erken davranılmamasını savunanların daha çok bilim kurulu üyeleri olduğu, daha erken harekete geçilebileceğini dile getirenlerin de ekonomik kaygılar taşıyan siyasiler olduğu belirtiliyor.

  2-Önce aşılama bitsin:

  Kısıtlamaların daha erken kaldırılmasını savunanlar, birinci dalganın sonunda, kontrolsüz açılmanın sonucunu gören okul ve işletmelerin artık daha dikkatli olacağı görüşünde. 5 bin olan vaka sayısının 15-20 bini bulması durumunda, sağlık altyapısının bunu kaldıracağı yorumları yapılıyor. Ayrıca  okulları açmanın virüsü evlere taşınması anlamına geleceği, 65 yaşın aşılanması bitmeden okulları açmamak gerektiğini belirtenler de var.

  Covid 19 aşısında hangi grup ne zaman aşılanaca

  Covid 19 aşısında hangi grup ne zaman aşılanacak?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ