27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  İşte Delta varyantından en çok etkilenen kişiler

  Hindistan'dan yayılan Delta varyantı tüm dünyayı tedirgin etmeye devam ederken, Delta varyantı teşhisi konulan hastaların ezici bir çoğunluğunun 50 yaş ve altı olduğu açıklandı.

  Delta varyantı sebebiyle Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülke tedbirleri yeniden gözden geçirme kararı aldı. Zira Delta varyantı orijinal koronavirüsten daha bulaşıcı.

  İngiltere’de yapıaln son araştırma varyanttan en çok etkilenen yaş gurubunu ortaya çıkardı.

  Şubat ve Haziran ayları arasında Delta’ya yakalanan hastaların mercek altına alındığı araştırmaya göre, Delta teşhisi koyulan hastaların ezici bir çoğunluğu 50 yaş ve altı yaş grubunda.

  Yoğun bakımda korkutan tablo: 16-28 yaş arası gençler var
  Yoğun bakımda korkutan tablo: 16-28 yaş arası gençler var

  2021 Şubat ve Haziran ayları arasında Delta varyantına yakalanan hastalar mercek altına alındı. Delta teşhisi koyulan bir çok hastanın 50 yaş ve altı olduğu ortaya çıktı.

  Araştırmanın baz aldığı dönemde Delta yüzünden ülkede 117 can kaybı yaşandı. Can kaybının en sık görüldüğü yaş grubu ise 50 ve üzeri olarak açıklandı. Delta’nın her yaş grubuna bulaşabildiğine dikkat çeken araştırmacılar bunun istatiksel bir çalışma olduğunun altını çizdi.

  Diğer taraftan koronavirüsü inceleyen bilim insanları yeni belirtileri açıkladı. Bazı semptomlar listeden çıkarılırken, ölümcül Hint varyantı sonrası yenileri listeye eklendi.

  İngiltere’nin önde gelen eğitim kurumlarından King’s College London’da görev alan bilim insanları, hastalığın ‘şimdi farklı davrandığını’nın altını çizdi. Bilim insanları Mayıs ayının başından beri hızla yayılan Hint Varyantı’nın semptomlardaki değişikliğin arkasındaki neden olabileceğine inanıyor.

  Yapılan araştırmaya göre, artık daha az insan tat alma duyularını kaybettiklerini bildiriyor. Aynı araştırmaya göre, enfekte olan genç insanlar artık daha hafif soğuk algınlığı semptomları gösteriyor.

  İngiltere’de virüse yakalanan binlerce kişiye ait verileri mercek altına alarak yapılan araştırmaya göre, koku kaybı olarak da bilinen anosmi artık en yaygın 10 semptom arasında değil.

  Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Tim Spector, virüsün olası yayılmasını engellemek için soğuk algınlığına yakalandığını düşünen insanların test yaptırmaları gerektiğini söyledi. Ülke basınına konuşan Spector, ‘İnsanlar bunun mevsimsel bir soğuk algınlığı olduğunu düşünüyorlar. Ancak bu yanlış’ dedi ve bu nedenle pek çok kişinin farkında olmadan virüsü yayabileceğine dikkat çekti.

  Spector, ‘Mayıs ayının başından beri en önemli semptomlara bakıyoruz ve bunlar eskisi gibi değil’ diyen Spector, ‘Bir numara baş ağrısı, ardından boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateş. Bütün bunlar eski klasik semptomlar değil, beş numara öksürük’ ifadelerini kullandı.

  Geçtiğimiz dönemde 150’ye yakın doktor bir yazı yazarak hükümeti resmi listeye daha fazla soğuk algınlığı benzeri semptomlar eklemeye çağırmıştı. Spector da bu çağrıyı yineledi.

  İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi tarafından yapılan daha önceki araştırmalar, yorgunluğun en sık bildirilen semptom olduğunu, ardından baş ağrısı ve öksürüğün geldiğini göstermişti.

  10 bin kişiyle yapılan bir anketle toplanan ve Nisan ayında açıklanan veriler ise virüs testi pozitif çıktı.

  Korkutan Delta varyantı açıklaması!

  Bilim Kurulu üyesinden endişelendiren Delta Plus varyantı açıklaması

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ