11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  İstanbul’da yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

  İstanbul ve Ankara’da okulların yüz yüze eğitime ne zaman başlayacağına dair merak devam ederken, il valiliklerinden konuya ilişkin açıklama geldi.

  İstanbul ve Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamada, corona virüsü salgınıyla mücadele çerçevesinde 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceğine dikkat çekildi. Bu süreçte salgının seyrinin takibinin il bazlı yapılacağı ve alınacak önlemlerin de buna göre belirleneceği belirtildi.

  4 farklı risk grubu

  Valiliklerden gelen açıklamada, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde düşük, orta, yüksek, çok yüksek olmak üzere 4 ayrı risk grubunun tespit edileceği hatırlatıldı. Tespitin sonrasında ise bu risk gruplarına göre alınacak önlemlerin seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceğinin değerlendirildiği belirtildi.

  Yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut kararlar uygulanacak

  Açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın 26 Şubat tarihli genelgesiyle 1 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak kabinede yeni kararlar alınıncaya kadar halihazırda uygulanan tedbirlere devam edilmesi gerektiği bildirildi.

  Ayrıca, “Kabine toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart Salı günü itibarıyla başlanabilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

  Okullar nasıl açılacak?

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, kademeli yüz yüze eğitime geçiş çerçevesinde Türkiye genelinde ilkokullarda tüm sınıflarda, ortaokul 8. ve lise 12. sınıflarda 1 Mart’tan itibaren yüz yüze eğitim başlatılacak.

  Yarıyıl tatilinin sona ermesinin ardından Bakanlık kararınca, Türkiye genelindeki köy okullarının tüm kademeleri ve eğitimin başlangıcı olan tüm bağımsız anaokulları 15 Şubat’ta yüz yüze eğitime başladı.

  Ana sınıfları ve ilkokullarda haftada 2 gün 12 saat yüz yüze eğitim

  1 Mart tarihinden itibaren de tüm ilkokullar ve bu ilkokulların bünyesindeki ana sınıflarında seyreltilmiş şekilde haftada 2 gün 12 ders saati yüz yüze eğitim verilecek. Diğer ders saatlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilecek.

  Tüm özel ve resmi ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında da yüz yüze eğitim başlayacak. Ortaokul 8. sınıflarda belirlenen dersler, haftada toplam 22 ders, imam hatip ortaokulu seviyesinde ise haftada 24 ders şeklinde yüz yüze işlenecek. Diğer ders saatlerinde ise uzaktan eğitim sürdürülecek.

  Teneffüsler 10, dersler 30 dakika

  Yüz yüze eğitimlerde her bir dersin süresi 30 dakika, teneffüslerin süresi ise 10’ar dakika olarak belirlendi. Yüz yüze eğitim haricinde kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak.

  Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıfların tüm dersleri, uzaktan eğitim yoluyla verilmeye devam edilecek.

  İlkokul ve ortaokul kademesindeki özel okullar 5 gün yüz yüze eğitim verecek

  İlkokul ve ortaokul düzeyinde eğitim veren özel eğitim okulları ve özel eğitim anasınıfları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 1 Mart tarihinden itibaren haftada 5 gün yüz yüze eğitime başlanacak.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ