11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  İstanbul’da tam açılma için çok erken! Pozitif vaka sayısı artıyor

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, İstanbul'da tam açılmayı konuşmak için daha erken olduğunu söyledi.

  Covid 19 sürecinde 1 Mart itibariyle başlayacak olan “yerinde karar” dönemi birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, pandemi sürecinde İstanbul’da gelinen nokta ile ilgili bilgi verdi. İstanbul’da ilçeler arasındaki kişi geçişisinin çok fazla olduğunu bu nedenle de ilçe değil, il bazında kararlar alınması gerektiğini belirtti. Son bir haftada test pozitiflik oranları ve vaka sayısının arttığına dikkat çeken Yavuz, İstanbul’da tam açılma için çok erken olduğunu ifade etti.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, “yerinde karar” döneminde il pandemi kurullarının gözönünde bulunduracağı kriterlerle ilgili bilgi verdi.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz,
  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz,

  Rakamlardaki düşüsün süreklilik göstermesi gerekiyor

  Prof. Dr. Sema Şimşek Yavuz şunları söyledi:  “İl pandemi kurulları “100 bin nüfusta son 7 günde görülen enfeksiyon insidansına (yeni olguların nüfusa oranı) referans alacak. Bu insidans belli eşik değerlerin altına düştüğü zaman açılmaya gittiğinizde riski de düşürüyorsunuz. Şu an Türkiye’de o eşik değerlerin altında olan 10-20 kadar il bulunuyor. Söz konusu iller hem okullar, hem diğer kapalı olan yerlerin açılması anlamında daha güvenli bölgeler. Açılmann olması için sadece oranlardaki düşüş değil, bu düşüşün süreklilik göstermesi de gerekiyor. Bu durumda il pandemi kurullarının gözününde bulundurması gereken bir diğer ölçüt   enfeksiyon hızının haftalar boyunca düşüş yönünde gitmesi, yani azalması.

  Test pozitiflik oranları önem taşıyor

  Yalnızca nüfusa göre oranlardaki düşüşün değil, test pozitiflik oranlarının önemli bir ölçüt olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Test pozitif oranlarının artması istenmeyen bir unsur. Çünkü salgının kontrolü açısından olumsuz bir durum oluşturuyor. Ayrıca açılma olduğunda da (okul, kafeler vb), enfeksiyon kontrol önlemlerinin sıkı kurallarla belirlenmiş olması şart. İl pandemi kurulları bunların hepsini bir arada değerlendirecek ve kararlarını bunun sonucunda açıklayacak.”

  İstanbul'da tam açılma için çok erken! Pozitif vaka sayısı artıyor
  İstanbul’da tam açılma için çok erken! Pozitif vaka sayısı artıyor

  Yerinde yönetimde İstanbul farklı değerlendirilmeli

  Yerinde yönetim kararlarında İstanbul gibi mega şehirlerin farklı değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sema Şimşek Yavuz, bunun sebebini ise şöyle anlattı:  “İstanbul hem iş akışı hem de nüfus hareketliliği açısından farklı bir konumda. İlçeler arası hareketliliği çok fazla olan bir büyük şehir. Onun için İstanbul’da il bazında kararlar alınmalı. İl pandemi kurulu enfeksiyon oranlarını burada ilçe ilçe de tespit edebiliyor ama İstanbul’da ilçeler arasında geçiş çok olduğu için il bazında değerlendirmek daha sağlıklı sonuç verecektir. Küçük yerlerde il pandemi kurulları bir köy için enfeksiyon oranına göre açılma ya da kapanma kararı alabilir ama İstanbul’un bu anlamda diğer illere göre farklı değerlendirilmesi gerekiyor.

  Hastaneler dolu değil ama test pozitiflik oranları yükseliyor

  Vaka sayısının geçen haftaya göre İstanbul’da yükseldiğini kaydeden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, bu nedenle tam açılma için henüz erken olduğunu kaydetti. Serap Şimşek şunları söyledi: “Bir önceki haftaya göre vaka sayılarında artış görülüyor. Bizim hastanemizde de küçük bir kıpırdanma olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum hem test pozitifliği oranları hem de vaka sayısı anlamında görülüyor. Bu da alarmda olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor bize. Az önce de söylediğim gibi azalma trendinin görülmesi ve devam etmesi önemli. Şu anda henüz bu durum yok, hatta biraz yukarı doğru gidiyor test pozitifliği olarak da vaka sayısı olarak. Ağır hasta sayısının çok fazla olmaması iyi bir şey ama test pozitifliği oranlarında ve vaka sayısındaki yukarı doğru gidiş endişe verici. İstanbul için tam açılma konusu şu an biraz erken gibi geliyor.”

  İstanbul'da tam açılma için çok erken! Pozitif vaka sayısı artıyor
  İstanbul’da tam açılma için çok erken! Pozitif vaka sayısı artıyor

  Sırası gelen herkes mutlaka aşı olmalı

  İstanbul’daki artış eğiliminin mutant suşa bağlı olma riski olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz şöyle konuştu: “Umarız ki bu artışın nedeni mutant suş değildir. Çünkü o durumda  bu önlemler altında hız kesmemiz mümkün olmayacak ve önlemleri arttırmamız gerekebilecektir. Ama mutant suşun da özellikle V1’in (İngiltere varyantı) Türkiye’de yayıldığını biliyoruz. Bu nedenle dikkatli olmakta çok fayda bulunuyor. Ayrıca aşı sırası gelen herkesin bir dakika bile kaybetmeden aşısını olması, burada kritik önem arz ediyor. Mutant suşun yayılmasını engellemek açısından da bir an önce aşılanmak çok büyük önem taşıyor.”

  Çocukların eğitimsiz kalması Covid’ten daha tehlikeli

  Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Yavuz’un tavsiyeleri şu yönde oldu: “Belli eşik değerlerin altına düşülse bile okullar açıldığında alınması gereken önlemlere dikkatle uyulması gerekiyor. Aileler çocuklarının maske kullanımına dikkat etmeli. Sınıfların kalabalık olmaması, öğrencilerin belli günler gitmesi, bu tip önlemlerin alınıp alınmadığını konularını aileler de takibe almalı. Çocukların gerçekten artık yüz yüze eğitime dönmesi önemli. Bu şu anda çok büyük bir öncelik.  Çünkü eğitimden eksik kalmaları, Covid’in yarattığı tehlikelerden daha büyük bir hale geldi. Bu nedenle aslında her yerde eğitimi önceliklendirmek gerekiyor. Çocuklar aileleri tarafından hem maske kullanımı, hem arkadaşlarıyla mesafelerini korumaları ve el temizliği ile hijyen konusunda eğitilmeli. Hasta çocuklar kesinlikle okula gönderilmemeli. Çünkü çocuklar aslında hastalıktan çok etkilenmese de hastalığın yayılımı açısından risk yaratıyor. Ayrıca evde riskli durumu olan biri varsa (komorbit hastalığı olan biri ya da risk grubu bir yaşlı), mümkünse okula giden çocukla aynı evde kalmamalı. Ayırma şansı yoksa da aynı odada bulunmamalı.”

  65 yaş üstü için normalleşmeyi bir ay sonra söyleyebiliriz

  Büyük çoğunluğu aşılanan 65 yaş üstündekiler  için serbestleşmenin işaretlerini veren Prof. Dr. Sema Şimşek Yavuz, sözlerini söyle tamamladı: “Hastalıktan koruduğu düşünülen aşıların ülkemizdeki Faz 3 sonuçlarını kısa bir sürede görmeyi umut ediyoruz. Eğer 65 yaş üstünde korunma oranları da beklediğimiz yönde çıkarsa, onlarda da kısıtlamalarda azalma  görülecektir. Tabii ki yine maskelerini takacaklar. Ama onların aşı olduktan sonra ağır hastalık geçirmeyeceklerine tam olarak ikna olmamız gerekiyor. Önümüzdeki 1 ay içinde de bunları çok daha net bir şekilde görebileceğiz. Kısaca 1-2 ay daha temkinli davranıp aşı sonuçlarını da bekleyecek şekilde hareket etmekte yarar bulunuyor.”

  İşte normalleşmeye en yakın 30 il

  Bilim Kurulu Üyesinden Covid 19 aşısı öncesi ağrı kesici uyarısı

  Düğünler ne zaman başlayacak? 

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ