22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  İstanbul’da en fazla vaka hangi ilçelerde? İşte ilçe ilçe Covid-19 röntgeni

  İstanbul Aile Hekimleri Derneği tarafından geliştirilen algoritmayla İstanbul’un koronavirüs röntgeni çekildi. İlçe ilçe mahalle mahalle vaka tablosu tespit edilirken, en fazla vakaların olduğu ilçeler de belli oldu.

  İstanbul salgının ilk günlerinden bu yana vaka yoğunluğunun en çok olduğu iller arasında alıyor. Hatta uzunca bir süre Türkiye’deki vakaların yüzde 60’ından fazlası İstanbul’daydı. Yaşanan her dalganın merkezi de İstanbul olmaya devam ediyor.

  İstanbul’daki vaka artışı ve hareketlerinin tespit edilmesi amacıyla İstanbul Aile Hekimleri Derneği Bilim Komisyonu üyeleri, “Hayat Eve Sığar (HES)” uygulamasındaki renk skalasını, piksel bazlı olarak özel bir algoritma ile sayısal veriye döktü ve kent genelindeki 4700 aile hekimindeki verilerle bir araya getirdi.

  Yüzde 99 oranında bir doğruluk payına sahip olan verilere göre İstanbul’daki kırmızı ve sarı alan yoğunluğu son bir haftada %25.7 arttı.

  Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberinde görüşlerine yer verilen İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, hem elde edilen verileri hem de İstanbul’un COVID-19 karnesi için şunları söyledi:

  İstanbul’daki sarı ve kırmızı alan yoğunluğu son bir haftada % 25.7 arttı

  “Hayat Eve Sığar uygulamasındaki renk skalasını piksel bazlı olarak sayısal veriye dönüştürdük.” diyen Tamur, “Sahadan elde edilen verilerle, piksel bazlı renk skalasındaki sayısal verileri birbiriyle karşılaştırdığımız özel bir algoritma sayesinde vaka artış oranlarını %99 doğruluk payı ile yayınladık. Hayat Eve Sığar uygulaması gibi oluşturduğumuz veri seti de sürekli yenileniyor. Buna göre İstanbul’daki sarı ve kırmızı alan yoğunluğu son bir haftada % 25.7 arttı.

  Örneğin vaka artışı olan bir ilçenin, vaka artışı olmayan bir ilçeye yarattığı risk de %7.5 oranında artmış durumda. Biz buna kombine artış riski diyoruz. Söz gelimi Pendik’te vakalar ciddi oranda artıyorsa, Kartal ilçesinde hiç vaka artışı olmasa da kombine risk dolayısıyla %7.5’lik etkileşim yaşanması kaçınılmaz bir durum.

  10 Mart 2021 tarihinden 4 Nisan’a kadar olan süreçte sırasıyla Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kağıthane, Güngören, Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye, Küçükçekmece, Kartal, Zeytinburnu, Esenyurt, Maltepe, Sancaktepe, vaka artış oranının en yüksek olduğu ilçeler olarak tespit edildi.

  Adalar’da artış %211

  En düşük vaka artış oranı ise Adalar, Silivri ve Şile olarak belirlendi. Fakat buna rağmen Adalar ilçesinde bile son bir haftadaki vaka artış oranı %211 olarak saptandı. Durum hiç iyiye gitmiyor.

  “Hiç olmadığı kadar yüksek vaka artış oranları söz konusu”

  PCR testi negatif olmasına rağmen yapılan tetkiklerde ve akciğer tomografisinde Covid-19 teşhisi konulan kimi hastalar kayıt sisteminde yaşanan bazı sorunlardan dolayı karantina listesine düşmemiş olabiliyor. Alt gelir grubu sürekli işe gidip geldiğinden hareket halindeler. Böyle devam edilmesi halinde virüsün bulaşmadığı kimse kalmayacak. Hiç olmadığı kadar yüksek vaka artış oranları söz konusu.” İfadelerini kullandı.

  Son bir haftada vakalar patladı

  10 Mart-4 Nisan haftasından bir önceki haftaya göre vaka artış oranı,

  Bağcılar’da %7.2,

  Gaziosmanpaşa’da %6.9,

  Bahçelievler’de %9.9,

  Bayrampaşa’da %7.5,

  Kağıthane’de %16.6,

  Güngören’de %14.1,

  Üsküdar’da %25.4,

  Ümraniye’de %28.8

  Küçükçekmece’de ise %16.1 olarak saptandı.

  En çok vaka artışı görülen 7 ilçe

  Vaka artış ortalaması en yüksek 7 ilçe şöyle:

  – Adalar: %211.5
  – Silivri: %115.4
  – Arnavutköy: %77.5
  – Beykoz: %68.2
  – Sultanbeyli: %59.3
  – Beşiktaş: %50
  – Tuzla: %51.3

  Mahalle mahalle belirlendi

  Vaka artış oranının en fazla  görüldüğü bazı mahalleler ise şöyle sıralandı:

  – Ümraniye: Ihlamurkuyu, Atatürk, Dumlupınar

  – Sultanbeyli: Mehmet Akif, Yavuz Selim, Turgut Reis

  – Kadıköy: Göztepe, Hasanpaşa, Kozyatağı, 19 Mayıs

  – Esenyurt: Örnek, Selahaddin Eyyubi, Mevlana

  – Esenler: Kazım Karabekir, Oruçreis, Namık Kemal

  – Beşiktaş: Gayrettepe, Akatlar, Ulus, Türkali, Bebek

  – Şişli: Halide Edip Adıvar, Eskişehir, Ayazağa, Maslak

  – Gaziosmanpaşa: Barbaros ve Sarıgöl

  – Bahçelievler: Yenibosna, Soğanlı, Çobançeşme, Şirinevler

  – Bağcılar: İnönü ve Kemalpaşa

  – Bakırköy: Kartaltepe

  Bir aile hekimine düşen pozitif vaka oranı 20

  İstanbul Aile Hekimleri Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Tamur, İstanbul’da 4000 aile hekiminin görev yaptığını, bir aile hekimine yaklaşık 3600 hasta düştüğünü belirtti ve son verilere göre test pozitif oranının %20’yi bulduğunu ifade etti.

  Bir aile hekimine düşen pozitif vaka oranı 20 olduğuna dikkat çeken Tamur, bu sayıya hastanede yatan vakalar dahil olmadığının altını çizdi. İstanbul genelinde saptanan vaka oranının 10 bin civarında olduğunu kaydeden uzman isim, salgınlarda bir vakaya, 8 kayıp vaka hesaplaması baz alındığına işaret etti ve en düşük hızla seyreden salgında bile 1 hastaya karşın 5 tespit edilemeyen enfekte hasta olduğunu belirtti. Tamur, “Afrika, İngiltere ve Brezilya varyantını yayılım hızını göz önüne aldığımızda İstanbul’da şu an için 100 bine yakın aktif vaka olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

  7 Nisan güncel koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 276 kişi hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ