19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  İsrail, Pfizer/BioNTech aşısının gerçek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı

  Koronavirüs pandemisine karşı büyük bir aşılama kampanyası başlatarak dünyanın dikkatini üzerine çeken İsrail, Pfizer/BioNTech aşısının gerçek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

  Koronavirüs pandemisine karşı Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen aşıyı büyük bir hızla kullanan ve dünyada nüfusa oranla en yüksek aşılamayı yapan İsrail’de “gerçek hayat verileri” kamuoyu ile paylaşıldı. Türkiye’de de kullanılmaya başlanan aşıların etkisini inceleyen bilim insanları Pfizer/BioNTech aşısı olanlarda hem Covid-19 bulaşma oranının hem de virüse bağlı ölüm oranının çok büyük ölçülerde azaldığı tespit edildi.

  Dünyanın en önemli tıp dergileri arasında yer alan hakemli dergi Lancet’te yer alan araştırmada, 2 doz Pfizer/BioNTech aşısı olmanın hastalığa yakalanma, hastaneye kaldırılma ve ölüm oranlarını %95’lere varan oranlarda koruma sağladığı saptandı.

  TEK DOZ AŞI KISMİ BİR ETKİ SAĞLIYOR

  Tıp dergisi Lancet’te yer alan makalede, “Tek doz aşı olmak kısmi bir etki sağlıyor. Enfeksiyona karşı %58, hastaneye kaldırılma oranında %76 ve ölüm oranında %77 koruma sağlıyor. Bu nedenlerle 2. doz aşı olmak çok önemli” denildi.

  Araştırmayı yürüten ve aynı zamanda İsrail Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan Dr. Sharon Alroy-Preis, Covid-19 aşısının bu salgını bitirmek ve kontrol altına almak için çok büyük bir umut yarattığını belirtti.

  KORUMA, 14 GÜN SONRA DAHA DA ARTIYOR

  Araştırmada, 2. doz aşı olduktan yedi gün sonra insanlarda koronavirüs bulaşmasına karşı %95.3 oranında koruyuculuk sağlandığı, Covid-19’a bağlı sebeplerle ölüm oranında da %96.7 oranında bir koruma oluştuğu saptandı. Aynı araştırmada, semptom gösteren vakalara karşı %97 oranında koruma sağlanırken, semptom göstermeyen vakalara karşı da %91.5 oranında bir koruma elde edildiği ifade edildi.

  Diğer yandan hastaneye kaldırılmaya karşı koruma oranının da %97.2 olduğu kaydedildi. Yetkililer 2. doz aşı olduktan 14 gün sonra ise koruma oranının biraz daha arttığını açıkladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ