20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  İsrail başa döndü! Delta varyantı maskeyi geri taktırdı!

  İsrail Delta varyantından dolayı koronavirüs vakalarının artması sebebiyle kapalı alanlarda maske yasağını geri getirdi.

  Haziran başında vaka sayısı sıfırlanan İsrail’de günlük vaka sayısı dün itibariyle 219’a yükseldi. Vakaların çoğunun ise ülke dışından girenlerden kaynaklanan Delta varyantı bağlantılı olduğu belirtildi.

  Koronavirüsle mücadelede en başarılı ülkeler arasında gösterilen İsrail’de, aşılama sayesinde 9.3 milyonluk nüfusun yarısından fazlası tamamen bağışıklık kazandı.

  Ancak İsrail’in corona virüsüyle mücadeleden sorumlu yetkilisi Nachman Ash, kısıtlamaların kaldırılmasından 10 gün sonra yaptığı açıklamada artan vakalar nedeniyle kapalı alanlarda yeniden maske takılması gerektiğini söyledi. Radyo kanalına konuşan Ash, “Her geçen gün sayıların katlandığını görüyoruz. Kaygı veren bir diğer mesele de enfeksiyonların yayılması” ifadesini kullandı.

  TURİSTLERİN GİRİŞİ ERTELENDİ

  BBC Türkçe’nin aktardığına göre ülkede vaka sayılarında en fazla artışın görüldüğü kuzey şehri Binyamina “kırmızı bölge” ilan edildi. Aylar sonra ilk defa bir şehir kırmızı listeye alınmış oldu. İsrail ayrıca aşılanan turistlerin ülkeye giriş iznini de bir ay erteledi.

  İsrail, 2019’un sonlarında salgından en çok etkilenen ülkelerden biriydi. Ocak ayında haftalık vaka sayıları 60 bini buluyordu. Ülkede üç defa sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve vaka sayılarında büyük oranda düşüş görüldü. Aşılama programının da hızlandırılması üzerine bağışıklık kazananların oranı da arttı. İsrail’de Covid-19 nedeniyle yaşanan can kaybı 6.400’den fazla.

  Açık havada maskeler ne zaman çıkacak? Heyecanlandıran açıklama!

  Bakan Koca açıkladı: Maskeleri ne zaman çıkaracağız? Normal hayata hangi tarihte döneceğiz?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ