19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  Türkiye'de koronavirüs vaka ve ölüm sayıları salgının başladığı bir yıllık süreçte en yüksek rakamlara ulaştı. Türkiye'deki vakaların yüzde 75'ini, B.1.1.7 İngiliz varyantı oluşturuyor. ABD’deki yükselişe geçen koronavirüs vakalarının kaynağı olarak da İngiliz varyantı gösteriliyor. ABD'li yetkililer B.1.1.7 İngiliz varyantının yüzde 60 daha bulaşıcı ve yüzde 67 daha ölümcül olduğunu belirterek özellikle 30 ve 40’lı yaşlardakileri vurduğunu söylüyor.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Nisan’da Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Türkiye’deki vakaların yüzde 75’ini İngiliz varyantının oluşturduğunu ve bu varyantın klasik tip koronovirüsün yerini aldığını belirtti.

  Covid 19 salgınının başladığı bir yılı geçen süreçte vaka ve ölüm sayılarında Türkiye an itibariyle en üst seviyeye ulaştı. Türkiye’de 81 ilde, 180 bin 448 örnekte, B.1.1.7 İngiltere varyantı tespit edildi ve bu rakam diğer varyantların yanında yüzde 75’lik bir bölümü oluşturuyor.

  New York Times’ın haberine göre, B.1.1.7 İngiltere varyantı şu an ABD’de Salı günü yükselişe geçen koronavürüs vakalarının sorumlusu. Amerikalı yetkililer endişeli; şu an ülkedeki ABD vakalarının yüzde 20’sinden fazlasını oluşturacak şekilde büyüyen B.1.1.7 İngiltere varyantının ayın sonunda yüzde 50’sini aşacağını söylüyor.

  30-40 yaşlardakileri vuruyor

  Asıl korku ise İngiltere varyantının bulaşıcı ve öldürücü etkileri nedeniyle, B.1.1.7 varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı ve yüzde 67 daha ölümcül. İngiltere varyantı 30 ve 40’lı yaşlardaki daha çok vuruyor.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü
  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  Dördüncü dalga konusunda uyardılar

  Ülkedeki vakaların tekrar yükselişe geçmesinin ardından ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri direktörü dün yaptığı açıklamada, ilk kez İngiltere’de tespit edilen koronavirüsün oldukça bulaşıcı bir varyantının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın yeni enfeksiyon kaynağı haline geldiğini söyledi. Endişe verici gelişme, yetkililerin ve bilim adamlarının olası 4. bir enfeksiyon dalgası konusunda uyardığı zamanda gerçekleşti.

  Vakalarda artış ve ölümlere yol açabilir

  Federal sağlık yetkilileri ocak ayında, İngiltere’de Aralık ayında dalgalanmaya başlayan ve o zamandan beri Avrupa’yı etkisi altına alan B.1.1.7 varyantının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs enfeksiyonlarının baskın kaynağı haline gelebileceğini ve bunun da vaka ve ölümlerde büyük bir artışa yol açabileceğini söyledi.

  Bu noktada, yeni vakalar, hastaneye yatışlar ve can kayıpları tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. New York Times veri tabanına göre, bu zirveden Şubat sonuna kadar rakamlar azaldı. Plato döneminde geçen birkaç haftadan sonra, yeni vakalar ve hastaneye yatışlar tekrar artıyor.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü
  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  İki haftada yüzde 19 arttı

  Ülkedeki ortalama yeni vaka sayısı Salı günü itibariyle günde yaklaşık 65.000’e ulaştı. Bu, iki hafta önceki rakamla karşılaştırıldığında yüzde 19’luk bir artışa karşılık geliyor.

  “Bu eğilimler iki açık gerçeğe işaret ediyor” diyen Dr. Walensky, “Birincisi, virüs hala bizi etkiliyor, insanlara bulaştırıyor ve onları tehlikeye atıyor ve biz de tetikte olmamız gerekiyor. Ve ikincisi, aşılama çabalarımızı hızlandırmaya devam etmemiz ve elimizden geldiğince aşı olmak için bireysel sorumluluk almamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  B.1.1.7 varyantı büyük olasılıkla bu hafta itibariyle tüm yeni ABD vakalarının yüzde 20’sinden fazlasını oluşturacak şekilde büyüdü ve uzmanlar, ayın sonunda bunların yüzde 50’sini aşacağını söylüyor.

  Yaygın olarak dikkat çeken ilk varyant olan B.1.1.7, en son tahminlere göre koronavirüsün orijinal formundan yaklaşık %60 daha bulaşıcı ve %67 daha ölümcül. C.D.C. ilk olarak Güney Afrika’da bulunan B.1.351 ve ilk kez Brezilya’da tanımlanan P.1 gibi diğer varyantların yayılmasını da takip ediyor.

  Testlerin yüzde 60’ını oluşturuyor

  Laboratuvar test şirketi Helix, yılın başından bu yana B.1.1.7’deki amansız artışı takip etti. Şirketin elde ettiği verilere göre, 3 Nisan itibarıyla, varyantın tüm yeni testlerin %58.9’unu oluşturduğu tahmin ediliyor.

  Dr. Walensky, federal sağlık görevlilerinin gündüz bakım merkezleri ve gençlik sporları ile ilgili artan vakaların raporlarını takip ettiğini ve hastanelerin daha genç yetişkinlerle karşılaştığını belirtti. 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kişilerin “ağır hastalıklar” ile kabul edildiğini söyledi.

  Türkiye’de 1 Nisan itibariyle yapılan incelemelerde İngiltere varyantı, 81 ilde 180 bin 448 örnekte tespit edildi. Güney Afrika varyantına, 11 ilde 169 örnekte rastlandı. Brezilya varyantı, iki ilde dört örnekte tespit edildi.

  Kaynak: New York Times

  7 Nisan güncel koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 276 kişi hayatını kaybetti

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ