11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  İngiltere AstraZeneca aşısını yarın piyasaya sürecek

  İngiltere’de Oxford Üniversitesi ile birlikte koronavirüs aşısı için geliştirilen AstraZeneca aşının 4 Ocak'ta piyasaya sürüleceği duyuruldu.

  Alman BioNTech firması ile Amerikalı ortağı Pfizer’ın aşısından sonra İngiltere’de 2. bir Covid-19 aşısına da onay verildi. İngiliz Sağlık Bakanlığı tarafında yapılan açıklamada çarşamba günü, İngiltere-İsveç merkezli ilaç şirketi AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ile iş birliği içinde geliştirdiği aşıya onay verildiğini belirtildi.

  4 Ocak tarihinde piyasada

  İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, Oxford Üniversitesi ile ortak Covid-19 aşısı için geliştirilen AstraZeneca aşısının 4 Ocakta piyasaya süreceğini açıkladı.

  Türk doktor da aşı oldu

  İngiltere’de 80 yaş üstündeki vatandaşlar ön saflardaki sağlık ve bakım çalışanları aşının ilk yapıldığı gruplar içinde bulunuyor. Ülkede aşı uygulanan sağlık çalışanları arasında Türk Doktor Ertan Erel de yer aldı. İlk defa ülke genelindeki 70 hastanede devreye giren Aşılama programı aşı uygulananlara aşı kartı veriliyor. Planlanan prosedüre göre aşı olanlar birer aşı kartına sahip olacak, 3 hafta sonra uygulanması gereken ikinci doz aşı için randevu veriliyor. Ayrıca aşılanacak kişilere hatırlatmalar cep telefonlarına kısa mesajla gönderiliyor.

  1 milyondan fazla kişiye aşı yapıldı

  Pfizer’ın Biontech aşısıyla ilgili en büyük sıkıntı aşının -70 derecelik soğutma dolaplarında muhafaza edilme zorunluluğu olarak biliniyor. Diğer yandan, İngiltere’de şu ana kadar 1 milyondan fazla kişiye aşı uygulandı, ülke genelinde yaklaşık 500 aşı noktası ile yıl sonuna kadar halkın %80’inin aşılanması planlanıyor. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi tarihinin en büyük aşılama kampanyası olan koronavirüs aşısı ilk defa 8 Aralık tarihinde uygulanmaya başlanmıştı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ