19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  “İlk yerli Covid-19 aşısı Faz-3 aşamasında acil kullanım onayı alabilir”

  Türkiye’deki koronavirüs aşı çalışmalarında ilk defa insan deneylerine geçen Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ), 250 gönüllü üzerinde yapılan Faz-2 çalışması tamamlandı.

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (İKUM) koronavirüse karşı geliştirdiği ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından (TÜSEB) desteklenen Covid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde yapıldı.

  İnaktif aşının Faz-2 çalışması, 10 Şubat tarihinde 250 gönüllü üzerinde başladı ve 9 Mart tarihinde tamamlandı. Faz-2 çalışmasında elde edilen sonuçların raporlanması süreci ise hala sürüyor.

  Etkinlik raporları nisan ayı sonunda

  ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, yaptığı açıklamada Covid-19’a karşı geliştirdikleri yerli aşı çalışmalarında Faz-1 aşamasını başarıyla geçtiklerini, Faz-2 aşamasının da aynı şekilde başarılı geçeceğine inandığını ifade etti.

  Prof. Dr. Mustafa Çalış
  Prof. Dr. Mustafa Çalış

  Tüm faz çalışmalarının etik kurulu, bağımsız denetleme kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na raporlandığını belirten Çalış, Faz-1’e yönelik raporları tamamladıklarını, Faz-2 çalışmalarına ilişkin raporların da nisan ayının sonlarında gönüllülerden aldıkları kanlardaki antikor oluşumu ve diğer paramediklere bakılarak tamamlanacağını kaydetti.

  Çalış, “Bu raporlama sonucunda da inşallah hem güvenlik hem de etkinlik başarılı bir şekilde ortaya çıktıktan sonra Faz-3 aşamasına geçileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

  Faz-3 aşaması en az 20-30 merkezde yürütülecek

  ERÜ Rektörü Prof. Dr. Çalış, Faz-3 çalışmalarından da bahsederek, Faz-3 aşamasının tek bir merkez ve üniversite tarafından yapılmasının mümkün olmadığının altını çizdi. Faz-3 çalışmasının Sağlık Bakanlığı ve TÜSEB koordinasyonunda yapılacağını belirten Prof. Dr. Çalış, “Bizim tahminimiz bunun en az 20-30 merkezde yürütüleceğini düşünüyoruz. Yurt dışından da birkaç merkezin buna dahil olacağını tahmin ediyoruz. Biz Erciyes Üniversitesi olarak Faz-3 aşamasında yer almak istiyoruz ve alacağımızı da düşünüyoruz.

  Faz-3 aşamasındaki güvenlik verileri iyi çıkarsa kullanıma geçeceğiz. Ülkemizde kullanılan Çin aşısı da Faz-3 aşaması devam ederken belli güvenlik aşamasından sonra acil kullanım ile onay almıştı. Biz yerli aşımızda da böyle bir şey olabileceğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığımız verilere bakarak bu durumu takdir edecek. Faz-3 aşaması 2-3 ay sürer; ama bu hangi aşamada tamamen kullanıma sunulur bunu Sağlık Bakanlığı’mız kendi verileriyle ortaya koyacaktır” diye konuştu.

  ‘Yerli aşıyı bekliyoruz’ diyenler var

  Aşı olunması konusunda vatandaşı uyaran Prof. Dr. Çalış, özellikle ‘Hangi aşıyı olalım’ konusunda toplumun birçok kesiminden kendilerine sorular geldiğini dile getirdi. “Hangi aşıya ulaşıyorsanız onu olun.” diyen Çalış, “Yani ‘Şu aşıyı ya da diğer aşıyı seçelim’ lüksümüz yok. Zaten ülkemizde kullanılan Covid-19 aşıları güvenli ve etkin olmasa Sağlık Bakanlığı izin vermez. Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği her aşı hem etkin hem de güvenlidir. Vatandaşlarımız bu aşılardan hangisini bulursa olmalarını isterim.

  Tabi yerli aşıyla ilgili sorular geliyor. ‘Yerli aşıyı bekliyoruz’ diyenler oluyor. Ben bu vatandaşlarımıza şunu söyleyebilirim. Bu çok gurur verici ancak şu anda pandemi sürecinde hele hele 3. piki yaşarken böyle bir şey doğru değil. Sıranız geldiyse bulduğunuz aşıyı olun. İnşallah yerli aşımız da kullanıma geçtikten sonra ileriki aşamalarda yerli aşımızı olursunuz demek istiyorum” ifadelerini kullandı.

  Hemşirelerin aşı satrancı: Biontech aşısında zamana karşı yarışıyorlar

  Prof. Dr. Akkoyunlu: Koronavirüs geçireli 1 ay olduysa Ramazan’da dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ