11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  İlk kez görüldü: Aynı anda iki mutasyon!

  İki Koronavirüs hastasında iki farklı Koronavirüs mutasyonunun görüldüğü açıklandı.

  Aynı hastada 2 mutasyon…

  Brezilya’da mutasyon sonrası her geçen gün artarak süren corona virüs vakaları üzerinde yapılan araştırmada iki farklı Covid-19 mutasyonunun görüldüğü ilk kişiler tespit edildi.

  Bu dünyada ilk vaka. 2 corona virüs hastasında  iki farklı corona virüs mutasyonu aynı anda ilk kez görüldü.

  Endişe verici

  Her ikisi de 30’lu yaşlarda olan hastalarda, Brezilya varyantı olarak da bilinen B.1.1.28 ile bu varyantın alt kolu olarak tespit edilen P.2 virüsü aynı anda mevcut.

  Kişilerde Covid-19 semptomlarının hafif olduğu, kişilerden birinin kuru öksürük diğerinin ise sadece öksürük şikayeti olduğu belirtilirken, hastaların ikisinde de boğaz ve baş ağrısı görüldüğü bildirildi.

  Brezilya’da Covid-19’un kaç tane mutasyonu olduğuna dair derin bir araştırma yapılacak.

  Tespit edilen vakalar sonrasında bilim insanları Brezilya’da birden fazla Covid-19 mutasyonunun tespit edilmesi sebebiyle ülkede corona virüsün daha hızlı yayılacağını ve bunun endişe uyandırdığını belirttiler.

  Rio Grande do Sul eyaletindeki Feevale Üniversitesi’nde virolog olan çalışmanın baş araştırmacısı Fernando Spilki, “Bu ortak enfeksiyonlar, kombinasyonlar oluşturabilir ve gerçekleşenden çok daha hızlı bir şekilde yeni varyantlar oluşturabilir. Bu virüsün başka mutasyonlara da ulaşabileceğini gösteriyor” dedi.

  Mutasyon ilk kez görüntülendi!

  Koronavirüs aşısıyla ilgili kafa karıştıran 4 soru!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ