19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  İlk doz aşı sonrası Covid 19’a yakalananlara ikinci doz yapılmayacak! Beklemede kalacaklar

  Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, ilk doz aşıdan sonra koronavirüse yakalanılması halinde ikinci doz aşının yapılmayacağını söyledi.

  Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Covid 19 aşısının ilk dozu uygulandıktan sonra nadir de olsa koronavirüse yakalanılması halinde ikinci doz aşının yapılmayacağını söyledi.

  İlk dozdan sonra virüs kapanlara ikinci dozun 28 gün sonra yapılmayacağını ifade eden Ünal Hülür, hastalık geçiren diğer kişilerde olduğu gibi bu kişilere de 180 gün sonra aşı uygulaması gerçekleştirileceğini belirtti.

  Sağlık Müdürü Hülür, bu kişilerin 180 gün sonrabelirlenen aralıklarla tekrar iki doz aşı yapılacağını kaydetti.

  Çin’de üretilen SARS-CoV-2 inaktif Sinovac, nisan ayı itibarıyla da Almanya’dan alınan mRNA teknolojisi BioNTech/Pfizer aşılarının uygulanması tüm Türkiye’de sürüyor. 10 Nisan itibarıyla yapılan Covid-19 aşısı olanların sayısı yaklaşık 19 milyona ulaştı. Bunlardan 11 milyona yakın vatandaşa birinci doz, 8 milyona yakın vatandaşa ise ikinci doz aşı yapıldı.

  Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür
  Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür

  E-nabızdan mesaj gönderiliyor

  Covid 19 aşısı sonrası nadir görülmekle birlikte koronavirüse yakalananların olduğunu ifade eden Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, böyle bir durumda aşılamanın ikinci doz safhasına geçilemeyeceğini kaydederek şunları söyledi: “Eğer ilk aşıyı olduktan sonra pozitif tespit edildiyse, bakanlığımızın E-nabız üzerindeki sistemi, aşı için öncelikli grupta olunmadığı mesajını veriyor.”

  Süreç en başa dönüyor

  Antalya İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür sözlerini şöyle tamamladı: “Covid 19 aşısının ilk dozundan sonra koronavirüse yakalanıp pozitif olanlara iyileşmenin gerçekleştiği 10 günden sonra 180 gün takvimi işletiliyor. 180 günün sonunda tekrar aşı yapılabiliyor ve başa dönülüyor. Yani bu durumdaki kişilerin tekrar iki doz aşı olması gerekiyor. Şu anda hakkı gelmiş 60 yaşında ama 1 ay önce pozitif olan bir kişiye de, aşı için öncelikli grupta olduğu ancak daha önce Covid-19 geçirdiği için aşı yapılamaz uyarısı geliyor. Vatandaşlar tedbirleri elden bırakmadan bu sürecin bitmesini sabırla beklemeli.”

  Doç. Dr. Savaşçı: ‘Burun akıntısı ile başvuranların yüzde 80’inin testi negatif’

  ‘Gargara ile koronavirüsün akciğere inişini durdurabiliriz’

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ