19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  İl Sağlık Müdürü’nden endişe verici açıklama: Aşı randevu kapasitesinin yüzde 20-30’u dolu

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, randevu kapasitesinin sadece %20-30'u dolu olduğunu, aşılama uygulamalarının hafta sonu ve iftardan sonra devam ettiğini belirtti.

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, salgının yönetildiği ‘Salgın Koordinasyon Merkezi’nde Demirören Haber Ajansı’na önemli açıklamalarda bulundu.

  Prof. Dr. Kemal Memişoğlu
  Prof. Dr. Kemal Memişoğlu

  Aşının bu salgınla mücadelede elimizdeki tek silah olduğunun altını çizen Prof. Dr. Memişoğlu, 65 yaş üzeri grupta %85 aşılama oranı ile neredeyse dünya rekoru kırarken, 60-64 yaş grubunda halen %60’a bile ulaşamadıklarını kaydetti.

  İstanbul’da aşı randevu kapasitesinin sadece %20-30’u dolu olduğuna dikkat çeken Memişoğlu, iftar sonrası ve hafta sonu da dâhil, tüm kamu hastanelerinde BioNTech aşılamalarının yapıldığını kaydetti.

  Kamu, üniversite, özel, vakıf üniversitesi hastaneleri ile aile sağlığı merkezlerinde de Sinovac aşısı uygulandığını aktaran Memişoğlu, “Lütfen vatandaşlarımız bir an önce randevularını alıp aşı olsun” şeklinde konuştu.

  İl Sağlık Müdürü’nden endişe verici açıklama: Aşı randevu kapasitesinin yüzde 20-30'u dolu
  İl Sağlık Müdürü’nden endişe verici açıklama: Aşı randevu kapasitesinin yüzde 20-30’u dolu

  Aşı randevu kapasitesinin sadece yüzde 20-30’u kullanılıyor

  Aşının koronavirüsle mücadelede, elimizdeki en büyük silah olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Memişoğlu, “Aşı yaptırmasak olur mu, olmaz. Yoğun bakımda yatan hastalarımızın çoğu 60-65 yaş üzerindeydi. Aşılamalardan sonra bu hastaların sayı ve oranları azaldı. Bu da bizi umutlandırıyor.

  65 yaş üzerindeki aşı oranımıza baktığınızda, dünyadaki rekorlardan birine imza attık. İstanbul’da 65 yaş üzeri aşılanma oranımız %80’e gelmiş durumda. Yaşlılarımızda aşıya talep beklediğimizden daha yüksekti açıkçası. Ama 60-65 yaş grubuna geldiğimizde, aşılanma için biraz daha çabaya ihtiyacımız var. Çünkü 60 ila 64 yaş arasındaki aşılamalarımız maalesef hala %60’ı bile bulmadı.

  Aşı randevu kapasitelerimizin %20-30’unu ancak kullanıyoruz şu anda. İnsanlarımız hangi aşı değil, nerede aşı olacağını araştırıp bir an önce aşı olmaya gitmeli. Bütün kamu hastanelerinde BioNTech aşılarımız var.

  Özel sektörde ve üniversite, bu aşıların soğuk zincir takibi ve kontrolünü sağlama konusunda tedirginlik olduğu için, zayi veya fire olmaması adına, kamu hastanelerimizde bu aşıyı uyguluyoruz. Üniversite hastanelerinde, özel sektör ve aile hekimliklerinde ise Sinovac aşılarımız var. İnsanlar randevu alıp istedikleri anda istedikleri şekilde aşı olabilirler” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ