26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  İki kişiden birinin yakını koronavirüse yakalandı

  Pandeminin topluma etkileri üzerine yapılan bir araştırmanın sonucunda, normal yaşama dönme umudunun yüzde 64’ten yüzde 24’e düştüğü görüldü.

  Pandemi araştırması

  Pandemi yaşamın her alanında farklı izler bırakırken, salgını insanlar üzerindeki etkileri de farklı araştırmalara konu oluyor. Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan da yaptığı haberde AK Parti’nin ocak ayında yaptırdığı araştırmaya yer verdi. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlardan bazıları ise şu şekilde:

  Normale dönmede umut düştü

  2020 Mayıs ayında araştırmaya katılanların yüzde 64’ü “Bir yıl içerisinde normal yaşama döneriz” derken, 2021 Ocak ayında bu oran yüzde 24’e düştü.

  Geçtiğimiz Mart ayında vatandaşların yüzde 73’ü devlet kurumlarının ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs hakkında doğru ve güvenilir olduklarına dair bir algıya sahipti. Ancak, 2021 Ocak ayına gelindiğinde bu oran yüzde 40’a indi.

  Koronavirüs aşısı yaptıracağını söyleyenlerin oranı ise yüzde 48. Devlete güven duyduklarını belirtenlerin içinde aşı yaptıracağını söylerin oranı ise iki kat fazla.

  Doğuda virüs yayılma hızı arttı

  Her iki vatandaştan birinin çevresinde Covid-19’a yakalanan biri var. Aralık ayından bu yana bu oranda artış yaşanırken, en büyük artış ise Ocak ayında yaşandı. Araştırmada elde edilen verilere göre, doğu illerinde yaşayanların yüzde 64’ü, batı illerinde yaşayanların ise yüzde 42’si ailesinde koronavirüse yakalanan birisi bulunduğunu söylüyor.

  Doğu ve batı illerinde görülen bu oran farkının ise, doğuda kurallara daha az uyulmasından dolayı, koronavirüsün yayılma hızının arttığı şeklinde düşünülüyor.

  Spor da kilo da arttı

  Koronavirüs salgını döneminde toplumun neredeyse yüzde 50’si kilo aldığını söyledi. Erkeklerin yüzde 39’u kadınların ise yüzde 48’i, bu dönemde kilo alırken, kilo verdiğini belirten kesimin toplamda oranı yüzde 8 oldu. Salgın döneminde kişilerin hayatlarında olumlu yöndeki gelişmelerden biri spor yapanların oranının artması oldu.

  Baş ağrısı ve uykusuzluk daha yaygın

  Pandemi döneminde baş ağrısı ve uykusuzluk problemlerinde de artış yaşandığı görüldü. Bu süre içerisinde toplumun 5’te biri devamlı baş ağrısı şikayetinde bulundu. Salgın dönemindeki uykusuzluk ile baş ağrısı arasında bir bağ olduğu belirtildi.

  İçki ve sigara kullanımının artış hızındaki oran, vitamin kullananların artış hızındaki orandan daha düşük. “İçki ve sigarayı nadiren içiyorum” diyenlerin oranında artış görüldü. Kendini sigara tiryakisi olarak tanımlayanların oranı toplumun üçte birini kaplıyor. Kadınlar erkeklere oranla daha az sigara ve içki tüketiyor.

  İnsanların yaşı ilerledikçe sigara ve içki tüketimi düşüyor. 15-17 yaş grubuna dahil olan gençlerin 5’te biri içki, 4’te biri sigara içtiğini söylüyor.

  Vitamin takviyeleri revaçta

  2020 Ekim ayında besin ve vitamin takviyesi kullananların oranı yüzde 4 iken, 2021 Ocak ayında bu oran yüzde 12’ye yükseldi. Orandaki bu artışın hem Covid-19 salgınının etkisinin yitirmemesinden hem de kış aylarında mevsimsel gripten korunmanın bir yolu olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

  Önümüzdeki aylarda Türkiye’de ekonomik kriz bekleyenlerin oranında aralık ayı ile karşılaştırıldığında bir değişiklik görülmedi. Toplumda yüzde 71’lik büyük bir kesim kriz beklentisini koruyor. Bireysel ekonomisinde zorluk bekleyenlerin oranı ise aralık ayına göre 2 puan artarak yüzde 64’e çıktı.

   

  Salgın sürecinde sokağa çıkma durumu konusunda belirgin bir değişiklik yaşandı. İşe gidenlerin oranı arttı. 2020 Nisan ayında “Sadece iş için çıkıyorum” diyenlerin oranı yüzde 18’ken, aralık ve ocak ayında büyük bir artış göstererek yüzde 35’e ulaştı.

  İnternetten siparişin yıldızı aksesuar, kıyafet ve elektronik eşya

  Pandemide gıda alışverişini internetten yapan kişi sayısı yaklaşık 2 milyon oldu. Ocak ayında salgının başlangıcına göre semt pazarlarına gidenlerin sayısında artış görüldü. Bu süreç içerisinde internetten en yüksek oranda alınan ürünler aksesuar, kıyafet ve elektronik eşya oldu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ