19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  İçişleri Bakanlığı’ndan yeni market genelgesi: Marketlerde bu ürünler satılmayacak

  İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine, 'market tedbirleri' konulu genelge gönderildi. Genelgede, vatandaşların zorunlu ihtiyaçları haricinde herhangi bir ürün satışına izin verilmeyeceği belirtildi.

  Valiliklere gönderilen genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel gıda, temizlik ve ilaç ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması için muafiyet kapsamında bulunan işyerleri haricinde tüm ticari işletme, ofis ya da işyerlerinin kapalı olacağı belirtildi.

  Vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, fırın, market, kasap, kuruyemişçi, manav ve tatlıcıların tam kapanma döneminde 10.00 ile 17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği, süper marketlerin ve zincir marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı anımsatıldı.

  Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması esnasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek için ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, sektör temsilcileri ve meslek odaları ile görüşme yapıldığı ifade edildi.

  Tam kapanmada marketlerde hangi ürünler satılamayacak?

  Yeni alınan kararlarla birlikte, marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları çerçevesindeki ürünlerin haricinde herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek. 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları satılabilecek. Kozmetik ürünleri ve parfüm ise satılamayacak.

  Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlaması ile birlikte marketlerde oyuncak, elektronik eşya, giyim ve aksesuar, kırtasiye, ev tekstili, hırdavat, oto aksesuar, züccaciye ve bahçe malzemeleri gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek. Yeni alınan tüm kararlara, zincir marketler ve süpermarketlerin de uymak zorunda olduğunun da altı çizildi.

  Genelgede, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları’nın kararları ivedilikle alacağı ifade edildi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ