16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  İçişleri Bakanlığı’ndan çalışma izinleri görev belgelerine ilişkin yeni genelge

  İçişleri Bakanlığı, çalışma izinleri görev belgelerine dair bir genelge yayımlandı. Genelgeye daha önce manuel doldurulan çalışma izin belgelerinin geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00'e kadar uzatıldı.

  Genelgede muafiyet çerçevesinde olmakla birlikte e-devlet üzerinden belge alamayanlar için, daha önceki genelge ile yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun çalışan ve işveren tarafından el ile düzenlenip imza altına alınarak kullanılabilmesine yönelik sürenin uzatılarak 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar kullanılabileceği belirtildi.

  Genelgede muafiyet kapsamında bulunanlara yönelik iki ayrı izin sisteminin olduğu anımsatıldı. Asıl  yöntem olan e-başvuru sitemi aracılığıyla 2 Mayıs Pazar günü saat 17.00’ye kadar 2 milyon 677 bin çalışma izni görev belgesinin verildiği, muafiyet kapsamında olmakla birlikte e-başvuru sistemi üzerinden çeşitli sebeplerle belge alamayanlar için ise çalışan ve işverenlerin imza ve taahhütlerinin ve bulunduğu, yeni oluşturulan çalışma izni görev belgesi formunun geçerlilik süresinin 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatıldığı kaydedildi.

  Muafiyet kapsamında olmasına rağmen sistem üzerinden hala çalışma izni görev belgesi alamayan işyeri sahipleri, kendi hesap ve namına bağımsız çalışanlar, kendi özel sandıklarına tabi olmaları sebebiyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları için de yeni düzenlemenin yapıldığı ve bu amaçla Türkiye Bankalar Birliği ve Gelir İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca gerekli entegrasyonların sağlandığı ifade edildi.

  Valiler ve kolluk kuvvetlerinin yürüttüğü denetim faaliyetlerinde çalışma izni görev belgeleri ayrıntılı olarak kontrole tabi tutulacağı ve herhangi bir suistimalin tespit edilmesi halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli adli/idari işlemler gerçekleştirileceği belirtildi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ