2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Hint doktorlardan korkutan uyarı: Corona virüsün delta varyantı işitme kaybına neden oluyor!

  Hindistan uzun süredir 'B1617' veya 'delta' olarak bilinen koronavirüsün yeni varyantı ile mücadele ediyor. Ülke doktorları delta varyantının işitme kaybı, kangren, ishal ve mide rahatsızlıkları vakalarını arttırdığını belirtti.

  Covid-19 hastalarında görülmeyen bazı semptomlar B1617 veya delta olarak bilinen koronavirüs varyantıyla birlikte görülmeye başlandı.
  İşitme bozukluğu, şiddetli mide rahatsızlıkları ve kangrene yol açan kan pıhtıları tipik olarak Covid-19 hastalarında görülmeyen semptomlar olmasına rağmen Hindistan’daki doktorlar bu hastalıkları delta olarak bilinen koronavirüs varyantıyla ilişkilendirildi.

  Ayrıca İngiltere ve İskoçya’daki çalışmalar da şu anda Birleşik Krallık’ta baskın olan varyantın hastaneye yatış riskini artırdığını gösterdi.

  DELTA VARYANTI 60’TAN FAZLA ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

  Son altı ayda 60’tan fazla ülkeye yayılan delta varyantının görüldüğü bildirildi. Daha yüksek bulaşma oranları ve aşıların etkinliğindeki azalma, mutasyonlu koronavirüsün etkilerini anlamayı özellikle kritik hale getirdi.

  ‘DAHA FAZLA İSHALLİ COVİD HASTASI GÖRÜYORUZ’

  NTV’de yer alan habere göre; Güney Hindistan’ın en büyük şehri Chennai’deki Apollo Hastanesi’nde bulaşıcı hastalık doktoru olan Abdul Ghafur, “Bu yeni klinik vakaların B.1.617 ile bağlantılı olup olmadığını analiz etmek için daha fazla bilimsel araştırmaya ihtiyacımız var. Şu anda pandeminin ilk dalgasından daha fazla ishalli Covid hastası görüyoruz” dedi.

  ‘BAZI HASTALARIN AYAĞINI KESMEK ZORUNDA KALDIK’

  Hindistan’ın en büyük hastanelerinden biri olan Seven Hills Hastanesi’nde görevli Mumbai kardiyolog Ganesh Manudhane, bazı hastalarda mikro trombüs veya küçük kan pıhtıları geliştirdiğini ve kangren gelişmesinin olduğunu söyledi. Manudhane, bu durumda hastaların parmakları ya da bir ayağını kesmek zorunda kaldığını ifade ederek, “Geçen yılın tamamında üç ile dört vaka gördüm ve şimdi haftada bir hasta kangren oluyor” dedi.

  İŞİTME KAYBI VE BADEMCİK İLTİHABI

  Mumbai’deki King Edward Memorial Hastanesi’nden kulak burun boğaz cerrahı Hetal Marfatia ise bazı Covid hastalarının işitme kaybı, boyun çevresinde şişlik ve şiddetli bademcik iltihabı yaşadığını açıklayarak, “İkinci dalgada her insan farklı belirtiler gösteriyor” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ