26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantının riskleri neler?

  Hindistan'da ortaya çıkan ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkelerde vaka artışına sebep olan delta varyantının belirtileri ile soğuk algınlığının belirtilerinin aynı olduğu gözlemlendi.

  İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucuna göre, delta varyantı olarak bilinnen mutasyonun, koronavirüs vakalarında görülen belirtilerden farklı olduğu ortaya çıktı.

  Aaraştırmayı yürüten Profesör Tim Spector, Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görüldüğünü; genç yaştaki hastaların “daha ziyade ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi” hissedebildiğini belirtti.

  Ancak hastalar kendilerinde ağır semptomlar hissetmeseler de hemen bulaştırabiliyor. Bundan dolayı hastaların, bir an önce koronavirüs testi olması isteniyor.

  Daha önce paylaşılan belirtiler arasında; öksürük, ateş, koku ve tat kaybı gösteriliyordu. Fakat İngiltere’de yapılan son araştırmaya göre bu artık bu belirtilerin daha az görüldüğü söyleniyor.

  ”DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ İLE KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ AYNI DEĞİL”

  Belirtilerde görülen değişikliğin aynı dönemde yaygınlaşan ve şu anda artık İngiltere’de tespit edilen vakaların yüzde 90’ını oluşturan, ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantıyla ilişkili olduğu anlaşılıyor.

  Yüksek ateş hâlâ yaygın bir belirti olmayı sürdürüyor fakat Profesör Spector, koku alamamanın artık ilk 10 belirti içerisinde olmadığını söylüyor.

  ”İNSANLAR SOĞUK ALGINLIĞI GEÇİRDİKLERİNİ DÜŞÜNÜYOR VE BAŞKALARIYLA TEMASLARINI SÜRDÜRÜYOR”

  İngiliz Profesör Spector’a göre bu varyant diğer varyantlara göre biraz farklı ilerliyor.

  Profesör Spector, insanların bir tür mevsimsel soğuk algınlığı geçirdiklerini sandığını ve başkalarıyla temaslarını sürdürdüklerini ve böylelikle hastalığı altı kişiye daha geçirdiklerini, vaka artışında bunun önemli rol oynadığını belirtiyor.

  KAS AĞRILARI DA YAYGIN OLARAK GÖRÜLÜYOR

  Daha önce Londra’daki Imperial College’da yürütülen bir araştırma, İngiltere’de Delta varyantından önce yaygın olan Alfa varyantına yakalanan bir milyonu aşkın kişiye ilişkin verileri taramıştı.

  Bu araştırmada da, Çin’de tespit edilen ilk varyanttan farklı belirtiler tespit edilmişti.

  Üşüme, iştahsızlık, baş ağrısı ve kas ağrıları, klasik Covid-19 belirtilerine ek olarak çok daha sık görülüyordu.

  Hint doktorlardan korkutan uyarı: Corona virüsün delta varyantı işitme kaybına neden oluyor!

  Covid 19 ilaç denemelerinde yapay organ dönemi başlıyor. Virüse karşı etkin ilaçlar sonbaharda

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ