0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Hindistan varyantı Covid 19 aşılarına ve antikor ilaçlarına direnç gösteriyor

  Fransa'da yapılan yeni bir araştırmada, Hindistan varyantının koronavirüs aşılarına ve antikor ilaçlarına direnç gösterdiği ortaya çıktı

  Covir 19 ilgili yapılan yeni bir araştırmada, Hindistan varyantının aşılara karşı direnç oluşturduğu ortaya çıktı. Hindistan varyantı bugüne kadar Türkiye dahil 50’yi aşkın ülkede tespit edildi.

  Bilim insanları konuyla ilgili yürüttükleri yeni bir araştırmada, Hindistan varyantının yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşılara ve antikor tedavilerine karşı direnç gösterdiğini ortaya koydu.

  Covid 19’u daha bulaşıcı hale getiren mutasyonlara sahip olduğu bildirilen B.1.617.2 adlı varyantın, nötralize edici antikorların etkisinden “kaçma” yeteneği bulunduğu kaydedildi.

  Fransa’daki bilim insanlarının yürüttüğü çalışmaya göre, antikor ilaçları ve koronavirüs aşıları, ilk olarak Hindistan’da tespit edilen Covid 19 mutasyonuna karşı daha az etkiye sahip. “B.1.617.2” olarak bilinen varyant, onu daha bulaşıcı kılan mutasyonları içinde barındırıyor. Bu varyant şu anda Hindistan’ın bazı bölgelerinde baskın halde görülüyor. Ayrıca dünyanın da 50 ülkesine taşınmış halde.

  Hindistan varyantı Covid 19 aşılarına ve antikor ilaçlarına direnç gösteriyor
  Hindistan varyantı Covid 19 aşılarına ve antikor ilaçlarına direnç gösteriyor

  HİNDİSTAN VARYANTINA KARŞI ANTİKOR İLAÇLARININ DA ETKİSİ AZ

  Fransa’daki Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, Hindistan’dan dönen bir gezginin kanından alınan B.1.617.2 varyantı örneğini incelemeye aldı.

  İlk yapılan incelemede, Hindistan mutasyonunun İngiltere’de tanımlanan B.1.1.7 varyantı ile karşılaştırıldığında, antikor ilaçlarına karşı daha dirençli olduğu belirlendi. Ancak şu anda Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylanmış üç ilacın da hala çeşitli seviyelerde etkili olduğu kaydedildi. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nce şu ana kadar, Eli Lilly ve Regeneron tarafından geliştirilen monoklonal antikor terapilerine onay verildi.

  Hindistan varyantı Covid 19 aşılarına ve antikor ilaçlarına direnç gösteriyor
  Hindistan varyantı Covid 19 aşılarına ve antikor ilaçlarına direnç gösteriyor

  PFIZER/BIONTECH AŞISI VARYANTA KARŞI 3 İLE 6 KAT DAHA AZ ETKİLİ

  Fransa’daki bilim insanları, ayrıca koronavirüs geçiren ancak aşılanmayan ve iki doz Pfizer/BioNtech aşısı olan katılımcılardan alınan kan örneklerini karşılaştırdı. Katılımcılarda oluşan antikorların Hint varyantına karşı, İngiliz ve Günay Afrika mutasyonlarına göre 3 ile 6 kat daha az etkili olduğu belirtildi.

  Bilim insanları diğer taraftan Güney Afrika varyantına karşı koruma sağlamayan iki dozlu AstraZeneca aşısının Hindistan varyantına karşı da etkisiz olmasının muhtemel olduğunu ifade etti. Pasteur Enstitiüsü’nden çalışmanın ortak yazarı Olivier Schwartz, ayrıca ilk doz aşılarını yaptırmış olan insanlardan alınan antikorların Hint varyantını “zar zor engellediğini” belirtti.

  Schwartz, yapılan çalışmayla, Hindistan varyantının hızlı yayılmasının, nötralize edici antikorların etkisinden “kaçma” yeteneği ile ilişkili olduğunu gösterdiğini kaydetti.

  Bilim insanlarından sarsıcı iddia: Covid-19 laboratuvar ortamında gerçekleştirildi

  2 bin çocuk incelendi: Çocuklar, koronavirüs mutasyonlarının anahtar taşıyıcısı olabilir

  Temaslı Takibi Rehberi’nde güncelleme: Karantina süreleri uzatıldı

  İngiliz ve Hint varyantının karışımı yeni bir koronavirüs çeşidi tespit edildi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ