11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Hindistan iki koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi

  Hindistan iki koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi. Aşılardan biri Hindistan Serum Enstitüsü tarafından üretilen Astra Zeneca ve Oxford Üniversitesi'nin geliştirdiği aşı, diğeri ise ülkede Bharat Biotech'in geliştirdiği koronavirüs aşısı.

  Koronavirüsle mücadele kapsamında aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, Hindistan Başbakanı Narendra Modi tarafından ülkede 2 Covid-19 aşısına acil kullanım onayı verildiği açıklandı. Aşılardan bir tanesi Hindistan Serum Enstitüsü’nün ürettiği Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşısı olurken, diğer aşının ise ülkede Bharat Biotech’in ürettiği Covid-19 aşısı olduğu aktarıldı.

  Başbakan Modi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada acil kullanım onayı alan 2 aşının Hindistan’da yapılmasının her Hintliyi gururlandıracağını dile getirdi. BharatBiotech ve SerumInstIndia aşılarına onay veren DCGI’nin, daha sağlıklı ve koronavirüssüz bir ulusa giden yolu hızlandırdığına dikkat çeken Başbakan Modi, “Tebrikler Hindistan. Çalışkan bilim adamlarımıza ve yenilikçilerimize tebrikler” şeklinde konuştu.

  2021’de 300 milyon Hintli aşılanacak

  Hindistan Serum Enstitüsü, Oxford / AstraZeneca aşısını yerel olarak üretiyor. Hindistan Genel İlaç Kontrolörü (DCGI), her 2 üreticinin de aşılarının kullanılmasının gayet güvenli olduğunu ispat eden veriler elde ettiğini kaydetti. Hindistan’da 2021 yılı içinde 300 milyon insanın aşılanması hedefleniyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ