26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  “Hastalığa yakalananlar tek doz aşı olmalı”

  Yeni araştırmalar, bir aşının tek dozunun, koronavirüsten iyileşen kişilerde antikor seviyelerini büyük ölçüde yükseltebileceğini gösteriyor.

  Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 30 milyon kişi ve muhtemelen hastalıkları hiç teşhis edilmemiş pek çok kişi şu ana kadar koronavirüs ile enfekte oldu. Bu insanlar yine de aşı olmalı mı? İki yeni çalışma bu soruyu kesin bir evet ile yanıtlıyor.

  Aslında araştırma, bu insanlar için antikorlarını turbo şarj etmek ve koronavirüsü ve hatta bazı bulaşıcı varyantları yok etmek için sadece bir aşı dozunun yeterli olduğunu gösteriyor.

  Bu yeni çalışmaların sonuçları, son birkaç hafta içinde yayınlanan diğer iki araştırmanın bulgularıyla tutarlı. Birlikte ele alındığında araştırma, Covid-19’a sahip kişilerin aşılanması gerektiğini, ancak tek bir aşı dozunun yeterli olabileceğini öne sürüyor.

  Herkesin doğal enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisi oldukça değişken

  İmmünolog Jennifer Gommerman, “Daha önce Covid ile enfekte olmuş kişilerin neden aşı olması gerektiğine dair gerçekten güçlü bir gerekçe olduğunu düşünüyorum” dedi.

  Bir kişinin doğal bir enfeksiyona karşı bağışıklık tepkisi oldukça değişkendir. Çoğu insan, aylarca süren bol miktarda antikor üretir. Ancak hafif semptomları olan veya Covid-19 semptomu olmayan bazı kişiler, hızla tespit edilemeyecek seviyelere düşen az sayıda antikor üretir.

  Dr. Gommerman, virüslerin “oyun sahasında bile” olduğunu, böylece Covid-19’dan kurtulan herkesin virüse karşı korunmak için yeterli antikor ürettiğini söyledi.

  Son çalışma henüz bilimsel bir dergide yayınlanmadı ve Covid-19 olan insanlardan kan örneklerini analiz edildi. Bulgular, bağışıklık sistemlerinin ilk olarak Güney Afrika’da tanımlanan koronavirüs varyantı olan B.1.351’i savuşturmada sorun yaşayacağını öne sürdü.

  Kandaki antikor miktarı bin kat artıyor

  Ancak Pfizer-BioNTech veya Moderna aşısının tek bir aşısı tabloyu önemli ölçüde değiştirdi: Fred Hutchinson’da bir immünolog olan Andrew T. McGuire, kandaki antikor miktarını bin kat artırmasını “muazzam, çok büyük bir artış” olarak nitelendirdi.

  Tüm katılımcılardan alınan numuneler sadece B.1.351’i değil, aynı zamanda 2003 yılında SARS salgınına neden olan koronavirüsü de etkisiz hale getirebileceği ifade edildi.

  Aslında, antikorlar, Covidi olmayan ve iki doz aşı almış insanlardan daha iyi performans gösteriyor gibiydi. Çok sayıda çalışma, Pfizer-BioNTech ve Moderna aşılarının varyanta karşı yaklaşık beş kat daha az etkili olduğunu ileri sürdü.

  Araştırmacılar, Seattle Covid Cohort Study’de koronavirüse yakalandıktan aylar sonra aşılanan 10 gönüllüden kan örnekleri aldı. Katılımcılardan yedisine Pfizer-BioNTech aşısı ve üçüne Moderna aşısı verildi.

  Aşılamadan yaklaşık iki ila üç hafta sonra alınan kan, aşılamadan önce toplanan örneklere kıyasla antikor miktarlarında önemli bir sıçrama gösterdi. Dr. McGuire, araştırmacılar artan antikor miktarının ne kadar süre devam edeceğini henüz bilmiyorlar, ancak “umarım uzun süre dayanırlar” dedi.

  Dr. McGuire, araştırmacıların virüsü hatırlayan ve onunla savaşan bağışıklık hücrelerinde de artış gördüklerini söyledi. “Önceden var olan bağışıklıklarını artırdığımız oldukça açık görünüyor” dedi.

  İkinci doz aşı fazla fayda sağlamadı

  Başka bir yeni çalışmada, New York Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, ikinci bir aşı dozunun, diğer virüsler için aşılarda da gözlenen bir fenomen olan Covid-19’a sahip kişiler için pek fazla fayda sağlamadığını buldu.

  Bu çalışmada, çoğu insan sekiz veya dokuz ay önce koronavirüs ile enfekte olmuştu, ilk aşı dozu verildiğinde antikorlarının bin kat arttığını görüldü. Ancak ikinci dozdan sonra antikor seviyeleri daha fazla artmadı.

  NYU Langone Aşı Merkezi direktörü ve çalışmanın başyazarı Dr. Mark J. Mulligan, “Tek bir doz almaları ve büyük bir artışa sahip olmaları, immünolojik hafızanın gücünün gerçek bir kanıtı” dedi.

  Dr. Mulligan, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın bazı bölgelerinde, nüfusun önemli bir bölümünün zaten enfekte olduğunu belirtti. “Kesinlikle aşılanmalılar” dedi.

  Laboratuvarda kaydedilen antikor seviyelerindeki bin kat artışın gerçek yaşam ortamlarında meydana gelip gelmeyeceği belli değil. New York’taki Mount Sinai’deki Icahn Tıp Fakültesi’nden bir immünolog olan Florian Krammer, “Yine de araştırma, antikor düzeylerini önemli ölçüde artırmak için tek bir dozun yeterli olduğunu gösteriyor.” dedi.

  Dr. Krammer, Covid-19’a sahip olan ve bir doz aşı alan kişilerin aşılamadan daha şiddetli yan etkiler yaşadığını ve daha önce enfekte olmayanlara kıyasla daha fazla antikora sahip olduğunu gösteren yeni çalışmaların bir başkasına öncülük etti.

  “Dört belgeyi bir araya getirirseniz, bu, zaten enfeksiyonu olan kişiler hakkında yalnızca bir aşıya ihtiyaç duyduklarına dair iyi bilgiler sağlar.” dedi.

  Dr. Krammer ve diğer araştırmacılar, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerindeki bilim insanlarını Covid-19’dan iyileşenler için yalnızca bir doz önermeye ikna etmeye çalışıyorlar.

  Calif, La Jolla’daki Scripps Araştırma Enstitüsü’nden bir immünolog olan Dennis R. Burton, ideal olarak, antikor seviyelerinin birkaç hafta veya ay sonra düşmesi durumunda bu kişilerin ilk dozdan sonra izlenmeleri gerektiğini söyledi.

  Dr. Burton, “Yeni çalışmada gözlemlenen aşırı yüklü antikorların 2003 SARS virüsüyle savaşabileceği gerçeği, tek bir aşı dozunun, gönüllülerin vücutlarını “geniş ölçüde nötralize edici antikorlar” üretmeye sevk etmiş olabileceğini düşündürmektedir.” dedi.

  HIV, diğer virüslerden daha hızlı mutasyona uğruyor

  Dr. Burton ve diğer bilim insanları, geniş ölçüde nötralize edici antikorların aynı anda birden fazla HIV versiyonunun üstesinden gelip gelemeyeceğini onlarca yıldır araştırıyorlar. Ancak, HIV, diğer virüslerden daha hızlı mutasyona uğruyor ve çoğu antikordan hızla kaçıyor.

  Yeni koronavirüs çok daha yavaş bir şekilde mutasyona uğruyor, ancak artık virüsün daha bulaşıcı veya bağışıklık sistemini bozacak şekilde evrimleşmiş gibi görünen birden fazla çeşidi var. Dr Burton, yeni çalışmanın, koronavirüsün tüm varyantlarını yok edebilecek geniş ölçüde nötralize edici antikorların üretimini uyaran tek bir aşının nasıl yapılacağına dair ipuçları sağlayabileceğini söyledi.

  Dr Burton, “Böyle bir aşı olmadan, bilim insanlarının virüs her önemli ölçüde değiştiğinde aşılarda değişiklik yapmaları gerekecektir. Koronavirüse karşı bu tür bir aşının geliştirilmesi ve test edilmesi daha uzun değilse de muhtemelen aylar sürecek, ancak bu virüse yaklaşmanın daha uzun vadeli yolu bu.” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ