11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Hangisinin yan etkisi daha fazla? Aşı mı koronavirüs mü?

  İsrail'de yapılan son araştırmaya göre Biontech aşısının kalp iltihabı, şişmiş lenf düğümleri ve zona riskini az miktarda artırdığı belirtilirken, koronavirüsün ise, kalp iltihabı riskini daha da artırdığı ortaya çıktı.

  İsrail’de yapılan araştırma aşının değil koronavirüsün yan etkilerinin çok daha baskın olduğunu ortaya koydu.

  Ülkede kullanılan Pfizer-BioNTech baz alınarak yapılan çalışmada, aşının kalp iltihabı, şişmiş lenf düğümleri ve zona riskini az miktarda artırdığı belirtilirken, Covid-19’un ise, kalp iltihabı riskini daha da artırdığı ayrıca kan pıhtılaşması, kalp krizi ve diğer ölümcül rahatsızlıkların riskini artırdığı aktarıldı.

  Çalışma, aynı popülasyonda aynı zamanda aşılama risklerini enfeksiyona karşı kafa kafaya karşılaştıran ilk büyük çalışma olurken, araştırmacılar, enfeksiyon risklerinin aşıdan kaynaklanan risklerden çok daha ağır bastığını belirtti.

  Türkiye’deki aşılamanın sonuçları nasıl?
  Türkiye’deki aşılamanın sonuçları nasıl?

  ”AŞININ YAN ETKİLERİ YÜKSEK RİSKLİ DEĞİL”

  New England Journal of Medicine’de yayımlanan araştırma ile yazılan raporda Tel Aviv’deki Clalit Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Ran Balicer ve meslektaşları, “Ülke çapında bir toplu aşılama ortamında yapılan bu çalışmada, Pfizer-BioNTech aşısı, incelenen yan etkilerin çoğu için yüksek bir riskle ilişkili değildi” dedi.

  Araştırma ile ilgili konuşan ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesine başkanlık eden Stanford Üniversitesi’nde çocuk doktoru olan Dr. Grace Lee, bulguların değerli bilgiler sağladığını söyledi.

  Lee, “Messenger RNA (mRNA) aşıları miyokardit ile ilişkili olabilir, ancak aynı zamanda miyokardit, akut böbrek hasarı, aritmi ve tromboembolik hastalık vakalarını da önleyebilirler” derken, “Bu riskleri karşılaştırmanın anahtarı, bireysel bir kişi için SARS-CoV-2 enfeksiyonu riskine bağlıdır ve bu risk yere ve zamana göre değişebilir” diye konuştu.

  Prof. Ceyhan aşı karşıtlarına Aşık Veysel’i örnek gösterdi

  Delta varyantındaki bulaşıcılık oranı 300 kat fazla

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ