16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Hangi tür aşılarda üçüncü doz gerekir? Üçüncü doz ne zaman yapılmalı?

  Covid-19 aşılarına ilişkin hemen her gün yeni araştırmalar yapılıyor ve yani açıklamalar geliyor. Geçtiğimiz günlerde aşının tez dozunun yeterli olabileceği söylenirken yeni yapılan açıklamalarda hatırlatma aşısı adı verilen 3. Dozun salgını tamamen bitirebileceği belirtiliyor. Peki 3.doz hatırlatma aşısı nedir, hangi tip aşılarda hangi sürelerde uygulanmalı?

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal ve ntv.com.tr’de 3. Doz hatırlatma aşılarına ilişkin soruları yanıtladı.

  İki doz şeklinde uygulanan koronavirüs aşılarına, ek olarak ‘hatırlatıcı’ 3. dozun yapılması dünyada en çok konuşulan konular arasına girdi. Birçok ülke özellikle bu konuda çalışma yürütürken, geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bir açıklama yaptı ve uygulanması planlanan 3. doz aşısının yerli aşı olabileceğini ifade etti.

  Peki ‘hatırlatıcı doz’ aşı tam olarak nedir, üçüncü doz aşıya ihtiyacımız var mı, bu aşı ülkemizde nasıl uygulanır? İşte uzmanların yanıtları…

  ”AŞILAR HER YIL TEKRARLANABİLİR”

  Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar Köksal, koronavirüs aşılarının her yıl tekrarlanması gerekeceğini düşünüyor. Köksal, diğer yandan ‘hatırlatıcı’ dozun ne zaman gerektiğine ilişkin henüz kesin bir tarih aralığı olmadığını ifade etti.

  Virüsün mutasyona uğradığını ve uygulanan aşılarında birbirinden farklı olduğunu hatırlatan Köksal, ”İnaktf, MRNA bir de vektör aşılar mevcut. İnaktif aşıların bağışıklık yanıtları uzun sürmüyor. Bu yüzden de influenza aşısında olduğu gibi her yıl tekrarlanması gerekebilir” değerlendirmesini yaptı.

  TARİHİN NET VE KESİN DAYANAĞI YOK

  Hatırlatıcı dozun yapılması için zaman konusunda toplanan verilerin bilimsel olarak araştırıldıktan sonra belirlenmesi gerektiğine ilişkin uyarıda bulunan Köksal, ”Virüsün şu an mutasyona uğradığını biliyoruz. MRNA aşıları için yapılan açıklamalarda, mutasyona uğramış virüslere karşı da şimdilik etkili olduğu ifade ediliyor. Bu yüzden bağışıklıkta bir azalma varsa, bir pekiştirme dozu yapılması da önerilen yaklaşımlar arasında ancak bu söylediklerimizin hiçbirinin kesin, net dayanağı yok. Hastalanmış ve aşılanmış kişilerden yapılan çıkarımlar bunlar.” şeklinde konuştu.

  Covid-19 aşısından önce ve sonra ağrı kesici alınabilir mi?
  Hangi tür aşılarda üçüncü doz gerekir? Üçüncü doz ne zaman yapılmalı?

  TÜRKİYE’YE ‘HATIRLATICI’ 3. DOZ YERLİ AŞIYLA

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde, 3’üncü doz hatırlatma aşısının yerli aşıyla yapılacağını duyurmasının ardından farklı aşının zararı olur mu sorusu gündeme geldi.

  Bu konuya yönelik de açıklama yapan Köksal, ”Sinovac aşısı inaktif aşı, bizim hazırladığımız aşı da bir inaktif aşı. Bunlar yapılabilir, bunda bir zarar yok. Fakat MRNA aşısı yapıldıktan sonra hatırlatıcı doz olarak inaktif bir aşı yapılması ne kadar bağışıklık sağlayacak bilinmiyor. Muhakkak koruyacaktır, fakat MRNA aşıları farklı bir teknolojiyle üretildiler. Benim önerim, eğer bir kişi MRNA aşısı olduysa hatırlatma dozunun da MRNA aşısıyla yapılmasının daha etkin olacağı yönünde” dedi.

  Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, koronavirüs salgınının devam ettiği sürece 3. doz aşının yapılması görüşünde olduğunu belirtti.

  ‘Hatırlatma dozunun ne zaman yapılacağının aşıdan aşıya değiştiğini ifade eden Balık, “İnaktif aşılarda bu süre daha kısa olmalı. Örneğin, Sinovac aşısında hatırlatma dozunu 2. dozdan 6 ay sonra yapmamız gerekirken BioNTech aşısında 1 veya 2 yıl sonra yapmak yeterli olacaktır’’ ifadelerini kullandı.

  Balık, 3.dozun hatırlatma dozu olarak adlandırılmasının daha doğru olduğunu belirterek durumu şu şekilde özetledi:

  ”2 doz başlangıçta yapıyorsunuz, 6 ay sonra aşı, koruyucu etkisini yitirmeye başlıyor. Tekrar güçlendirmek için bizim hatırlatma dozu olarak tabir ettiğimiz aşıyla antikor değerleri tekrar yükseltiyoruz”

  Balık, salgın tam anlamıyla bitmedikçe hatırlatma dozlarının belirli aralıklarda devam edeceği düşüncesinde.

  BİR DOZ DİYE BİR ŞEY YOK

  Prof. Dr. İsmail Balık, geçtiğimiz günlerde sıkça konuşulan ‘tek doz aşı yeterli olur mu’ sorusuna, ”Bir doz diye bir şey yok. Bunun zaten tam bağışıklık için konuşulmaması gerekiyor. Bir tek johnson & johnson aşısı tek doz yapılmaya uygun bir aşı, onu da biz ülkemizde kullanmıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  Kaynak: NTV

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ