23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Hangi aşı daha etkili Biontech mi Sinovac mı?

  Koronavirüse karşı aşı seferberliği tüm hızıyla devam ederken, vatandaşlar hangi aşının daha etkili olduğunu tartışıyor.

  Peki, hangi aşı daha etkili, hangi aşıyı yaptırmalıyız? İşte Biontech aşısı ve Sinovac aşısı arasındaki farklar ve aşının yan etkileri. Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde Biontech ve Sinovac aşılarıyla ilgili ayrıntılı bilgilere yer veriliyor.

  Hangi aşıyı yaptırmalıyım, hangisi daha etkili diye düşünen vatandaşlar için aşıların yan etkileri ve farkları ile ilgili detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  ”AŞILAR HASTANEYE YATIŞLARI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTTI”

  Aşı olan hastaların koronavirüse yakalandıkları taktirde hastalığı hafif atlattıklarını belirten Doç. Dr. Ümit Savaş, ”Aşı hastaneye yatma oranlarını yüzde 100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi” dedi.
  Savaş ayrıca, ”Aşıların gerçekten koruyuculuğu ve hastaneye yatış oranlarını ciddi oranda azaltması söz konusu. İkinci olay, eğer kişi bağışıklık istemini baskılayacak ilaç kullanıyorsa, kemoterapi alıyordur, kanser tedavisi görüyordur veya daha önceden ağır bir nörolojik hastalık geçirmişse bu durumda inaktif aşı biraz daha güvenilir gibi duruyor. İlk tercihi inaktif aşı olan Sinovac aşısı olsun, Biontech aşısı ikinci tercihi olsun. Ama genç, sağlıklı hiçbir hastalığı yoksa, kronik hastalığı var; ama bu saydığım hastalıklar değilse o zaman Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla. Ama koruyuculuk oranı Biontech aşısının daha yüksek, miktar olarak düşük olduğu için ulaşılabilirliği sıkıntı olabilir. Koruyuculuk oranlarımız genel olarak yüksek. Ben de Biontech aşısı gönüllüsüydüm, aylardır takiplerine devam ediyoruz, bir yan etki görülmedi. Bu aşılar bütün testleri yapılarak halkımıza uygulandığı için gönül rahatlığı ile hangi aşıyı yaptırmak istiyorlarsa onu yaptırabilirler” ifadelerini kullandı.

  Aşı sırası nasıl öğrenilir?

   

  BİONTECH VE SİNOVAC AŞISININ FARKI

  1.İnaktif Aşılar

  ●Gelenekselleşmiş yöntemlerle üretilir.

  ●Virüs parçalanıp etkisiz hale getirilerek vücudumuza zarar verilmeden bağışıklığımız uyarılır.

  ●Uzun dönem etkileri konusunda diğer aşılara kıyasla daha net konuşulabilir.

  ●Öldürülmüş virüs ihtiva etmelerinden dolayı ilk aşamada daha güvenli olduğu kabul edilir.

  ●2-8°C’de saklanabilir.

  ●Üretimi diğerlerine göre daha zor ve yavaştır.

  ●Türkiye’de yapılan faz III çalışmasının ara değerlendirme sonuçlarına göre aşının etkinliği %91,25 olarak tespit edilmiştir.

  ●Sinovac aşısı bu sınıfa girmektedir.

  2.Viral Vektör (Adenovirüs) Aşıları

  ●Grip benzeri hastalık yapan bir virüsün (adenovirüs) genetik müdahale sonrası Koronavirüs proteini ile desteklenerek insanda bağışıklık oluşturması amaçlanır.

  ●Bu aşılar; Zika, Chikungunya gibi viral hastalıklara karşı uzun bir süredir faz III aşamasındaydı.

  ●Aşıların içindeki mikroorganizmalar canlı olmakla birlikte, güçsüzleştirildiklerinden dolayı insanlarda hastalık yapamazlar.

  ●Avantajı 2-8°C arasında, yani rutin olarak kullanılan aşı dolaplarında saklanabilmeleridir.

  ●Yeni aşı geliştirme teknolojilerindendir.

  ●Sputnik-V ve Oxford/AstraZeneca aşıları (AZA-1222) bu sınıfa girmektedir.

  ●mRNA, vücudumuzda doğal olarak üretilen protein sentezinde rol alır.

  ●Laboratuvarda yapay olarak üretilen mRNA’lar tıpkı kendi mRNA’larımız gibi çalışarak virüse karşı bizi uyarmayı amaçlamaktadır.

  ●Bu moleküller daha sonra kendi moleküllerimiz gibi yıkılarak vücuttan atılırlar.

  ●Bu aşılar 25 yıldır kanser dâhil pek çok hastalığın tedavisine yönelik olarak kişiye özel immunoterapi yöntemleriyle çalışılan teknolojiye benzer şekilde üretilen aşılardır.

  ●Bu aşıların en büyük dezavantajı Biontech/Pfizer aşısının (BNT-162b2) -70°C’de, Moderna aşısının (mRNA-1273) -20°C’de saklanabiliyor olmasıdır.

  ●Biontech/Pfizer, Moderna aşıları bu sınıfa girmektedir.

  * Ülkemizde halihazırda farklı merkezlerde 16 aşı çalışması yürütülmektedir.

  AŞILARIN YAN ETKİSİ VAR MI?

  Bugüne kadar yapılan araştırmalar aşı kullanımının ciddi bir zararı olmadığğını ortaya koymuştur. Aşı sonrası günlük hayatımızı etkilemeyecek düzeyde hafif yan etkiler görülebilir. Yorgunluk, baş ağrısı, ateş, titreme, kas/eklem ağrısı, kusma, ishal, aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik gibi hafif yan etkilerdir. Ancak nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasından sonra bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve hekime yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.

  Uzmanlardan koronavirüs sonrası için korkutan uyarı!

  ”Aşılar kalp iltihabına yol açar mı?”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ