-0.2 C
İstanbul
Salı, Ocak 25, 2022

  Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler?

  Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? sorusu özellikle Sağlık Bakanı’nın 120 milyon doz aşı anlaşması yapıldığı açıklamasının ardından daha çok merak edilir oldu. Bakan Fahrettin Koca, haziran ayında 20 yaş üzeri herkesin aşılanacağını açıklamıştı. Peki, Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler?

  Hamile olan kadınlar bir yandan Covid-19’a yakalanma tedirginliği yaşarken diğer yandan aşı oldukları takdirde hem bebeklerinin hem de kendilerinin zarar görüp görmeyeceği endişesi içinde. Diğer yandan Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech ile 120 milyon doz aşı anlaşması yaptıklarını açıkladı. Bunun üzerine çok önemli bir konu da daha çok dillendirilmeye başlandı: Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler? İşte ayrıntılar…

  HAMİLELER BİONTECH AŞISI OLABİLİR Mİ?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulundu. Prof. Dr. Uğru Şahin’in video konferans yöntemiyle katıldığı açıklamada 120 milyon doz için anlaşmaya varıldığı belirtildi.

  Bakan Koca da sonraki günlerde yaptığı bir diğer açıklamada ise haziran ayında 20 yaş üzeri herkesin aşılanacağını duyurdu.

  Bu kapsamda yer alan hamileler için ise hummalı bir araştırma başladı. Ülkemizde sık kullanılan Biontech aşısının yan etkileri ve hamileler üzerindeki etkisi en önemli gündem maddelerinden biri oldu.

  Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler?
  Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler?

  Biontech aşısı bilindiği üzere mRNA tabanlı bir aşı ve birçok kaynakta hamilelikte mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmadığına dikkat çekiliyor. Diğer yandan COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan gebelere kendi istekleri halinde uygulanabileceği ancak ilk trimesterde uygulanmaması belirtiliyor.

  Gebelikle birlikte emzirme döneminde de mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veri bulunmuyor. COVID-19’u ağır geçirme riski yüksek olan emziren kadınlara kendi istekleri halinde uygulanabileceği ifade ediliyor.

  BİONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ NELER?

  Biontech aşısının yan etkileri diğer yetişkinlik dönemi aşılarına benzerlik gösteriyor. Aşının düzgün bir şekilde muhafaza edilebilmesi için içeriğine birtakım koruyucu maddeler eklenmesi gerekiyor ve yan etkilerin birçoğu bu maddeler nedeniyle oluşuyor…

  Klinik denemelerde çok yaygın olarak kabul edilen yan etkiler şunlardır:

  Yorgunluk,

  Enjeksiyon yerinde ağrı ve şişlik,

  Baş ağrısı,

  Titreme,

  Kas ağrıları,

  Eklem ağrısı ve ateş.

  İkinci dozdan sonra ateş daha sık görülmektedir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ