0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Hamile kadınlar koronavirüs aşısı olabilir mi? Covid-19 aşısı hamilelerde güvenilir mi?

  Hamile kadınlar koronavirüs aşısı olabilir mi sorusu, aşı uygulamalarının yaygınlaşmasıyla daha sık gündeme gelir oldu. Bilindiği gibi koronavirüs aşılarının bir takım yan etkileri bulunuyor ve hamile kadınlar bu yan etkilerden çekinerek sırası gelse bir aşı yaptırmaktan vazgeçebiliyor…

  Koronavirüs sürecinde hamile olmak endişelerin bir kat daha artmasına yol açıyor. Diğer yandan pandeminin sona ermesi için en büyük silah olan aşılar hızla uygulanmaya devam ederken, hamile kadınların koronavirüs aşısı olup olamayacağına ilişkin merak devam ediyor.

  HAMİLE KADINLAR KORONAVİRÜS AŞISI OLABİLİR Mİ?

  Covid-19 hastalığı bilim dünyası için henüz yeni bir hastalık olması nedeniyle her gün üzerinde çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Diğer yandan 1 yıl gibi kısa bir sürede geliştirilen aşılar üzerindeki araştırmalar da her geçen gün daha fazla yapılmaya devam ediyor.

  Koronavirüs aşılarının ilk uygulanmaya başladığı dönemlerde, henüz çok fazla deneme yapılmadığı için hamile kadınların koronavirüs aşısı olup olmayacağına ilişkin kesin bir veri bulunmuyordu. Bu nedenle ilk dönemlerde hamile kadınların aşılara karşı biraz mesafeli davranması tavsiye ediliyordu.

  Diğer yandan hamile kadınlarda Covid-19’un çok yüksek düşük riski taşımamasına rağmen, veriler koronavirüsle enfekte gebelerin yoğun bakıma alınma riskinin arttığını gösteriyor.

  Hamile kadınlar koronavirüs aşısı olabilir mi? Covid-19 aşısı hamilelerde güvenilir mi?
  Hamile kadınlar koronavirüs aşısı olabilir mi? Covid-19 aşısı hamilelerde güvenilir mi?

  COVİD-19 AŞISI HAMİLELERDE GÜVENİLİR Mİ?

  25 Nisan 2021 tarihinde Euro News’te yer alan bir habere göre, hamile olan kadınlar koronavirüs aşısı yaptırabilir. Haberin içeriği ise şu şekilde:

  Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Bulaşıcı Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi, hamile kadınların da Covid-19 aşısı olması tavsiyesinde bulundu.

  Tavsiye, Pfizer ve Moderna aşılarının hamile kadınlar ve bebekleri için güvenli olduğu yolundaki kapsamlı bir raporun yayımlanmasının hemen ardından geldi.

  The New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan makalede, 16-54 yaş grubu 35 bin 691 kadın arasında yapılan araştırmanın, Pfizer ve Moderna aşılarının hamile kadınlar ve bebekleri için güvenlik riski oluşturmadığı sonucuna vardığı bildirildi.

  Bulaşıcı Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi, hamile kadınların Covid-19 ile enfekte olduklarında hastaneye kaldırılma ve ölüm riskiyle karşı karşıya kalma olasılığının daha yüksek olduğunu ve bunun da aşılamayı daha önemli hale getirdiğini bildirdi.

  Bulaşıcı Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Doktor Rochelle Walensky, “Covid-19 aşıları hamile kadınlar ve bebekleri için risk teşkil etmiyor, biz kurum olarak hamile kadınlara aşı olmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

  Pfizer ve Moderna’nın ürettiği aşıları acil kullanım için tescilleyen Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de aşının yapılmayacağı gruplar listesine hamileleri eklememişti.

  “HAMİLEYKEN AŞI OLAN ANNELERİN BEBEKLERİ ANTİKORLA DÜNYAYA GELDİ”

  Diğer yandan dünyanın farklı yerlerinden hamile iken koronavirüs aşısı olan kadınların bebeklerinin dünyaya geldiğine ilişkin haberler gelmeye başladı.

  27 Mart’ta yayınlanan bir habere göre İtalya’da hamilelik döneminde Covid-19 aşısı olan iki kadının bebekleri antikor geliştirmiş olarak doğdu.

  HABERİN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ