21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Hakemli tıp dergisi Lancet: İngiliz mutasyonu korkulduğu kadar şiddetli değil

  Hızla yayılan İngiliz mutasyonu virüs dünyanın pek çok bölgesinde orijinal koronavirüsü geride bıraktı. Mutasyonlu virüse dair endişeler artarken, dünyanın en önemli tıp dergisi olarak kabul edilen Lancet, ilk olarak İngiltere'de tanımlanan Covid-19'un bulaşıcı varyantı B.1.1.7’nin (İngiliz mutasyonu) diğer varyantlara göre ciddi hastalık, ölüm veya diğer klinik sonuç risklerinde hiçbir fark bulunmadığını açıkladı.

  Dünyada en çok tanınan tıp dergilerinden The Lancet’te yer alan yeni bir araştırmaya göre, ilk olarak İngiltere’de tespit edilen B.1.1.7 mutasyonunun hastanede yatan hastalarda daha ciddi hastalıklara yol açmadığı belirtildi.

  Hakemli tıp dergisinin yayımladığı çalışmada, 2020 yılı Kasım ve Aralık aylarında İngiltere’deki hastanelerde olan 496 Covid-19 hastasından oluşan bir grup incelenirken B.1.1.7 ismi verilen İngiltere mutasyonu veya diğer mutasyonlu virüsler tarafından enfekte edilmiş ohastalardaki sonuçlar karşılaştırıldı.

  İngiliz mutasyonu diğer mutasyonlardan farklı değil

  Çalışma ve analizin neticesinde B.1.1.7 (İngiliz mutasyonu) ve diğer mutasyonlu virüsle hastalananlar arasında ciddi ölüm, hastalık ya da diğer klinik sonuç risklerinde hiçbir fark bulunmadığı görüldü.

  Araştırmacılar, “Gerçek dünyaya dayanan verilerimiz, B.1.1.7 ile hastaneye yatırılan hastaların durumlarının, olmayanlara göre belirgin bir şekilde farklı olmadığına dair güvence sağlıyor” ifadelerini kullandı.

  Hakemli tıp dergisi Lancet: İngiliz mutasyonu korkulduğu kadar şiddetli değil
  Hakemli tıp dergisi Lancet: İngiliz mutasyonu korkulduğu kadar şiddetli değil

  Aşıların İngiliz varyantına karşı etkili olma olasılığı yüksek

  Lancet tıp dergisinde yayınlanan başka bir çalışma da İngiliz mutasyonu ile diğer varyantlar karşılaştırıldığında yeniden enfekte olma oranı arasında pek farklı olmadığını ve bu nedenle aşıların İngiliz varyantına karşı etkili olma olasılığının yüksek olduğunu saptandı.

  Diğer varyantlara göre %40 ila %70 daha bulaşıcı

  Daha önce yürütülen çalışmaya göre bilim insanları, İngiliz varyantının diğer varyantlara göre %40 ila %70 daha bulaşıcı olduğunu açıklamıştı.

  Lancet’te yer alan çalışma da B.1.1.7’nin daha bulaşıcı olduğuna ilişkin önceki verileri doğruladı.

  Önceki gün ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), B.1.1.7 olarak bilinen İngiltere mutasyonu vakalarının ülkede en yaygın koronavirüs türü haline geldiğini ifade etmişti.

  Bakan Koca: “Yeni vakaların %85’i İngiltere mutasyonu”

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün yaptığı açıklamada, son haftalarda çok sayıda varyant ve mutant virüs tespit ettiklerini belirterek “Yeni vakaların %85’i İngiltere mutasyonu kaynaklıdır. Virüsün değişime uğramış bu şekli, ilk koronavirüse göre daha hızlı yayılmaktadır. Bugün, virüsün dünyada yaygın olan tipi budur” demişti.

  12 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ