11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Günün fotoğrafı: ‘Oh be!’

  Bir yoğun bakım doktorunun sosyal medyada ‘Oh be’ diyerek paylaştığı boş yoğun bakım ünitesi fotoğrafı ilgi odağı oldu

  ‘Oh be’ fotoğrafı

  Koronavirüsle mücadelede vaka sayısındaki düşüş, yoğun bakım doluluk oranlarını da etkilemeye başladı. Mücadele tüm hızıyla devam ederken kısıtlama önlemleri de sonuç verdi. 30 bini geçen vaka sayısı 6 binlere kadar geriledi.

  Tedavi sürecinin kritik noktası oyoğun bakım ünitelerinde de ciddi bir rahatlama sözkonusu. Aralık ayının ilk haftası yüzde 72’yi geçen yoğun bakım  doluluk oranı  dün itibarıyla yüzde 60’ın altına indi. Doktorlar yoğun bakımdaki hasta sayısının azalmasıyla bir nemze olsun rahat nefes aldı.

  Çarpıcı gerilemenin yaşandığı illerden biri de Kocaeli oldu. Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yoğun Bakım Hekimi Deniz Heppekcan’ın  sosyal medyada ‘Oh be’ diyerek paylaştığı boş yoğun bakım ünitesi fotoğrafı dikkat çekti.

  Dr. Deniz Heppekcan’ın sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf da yoğun bakımdaki doluluk oranları destekler nitelikte.

  Kasım ayı sonunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yüzde 76,9 olarak açıkladığı yoğun bakım doluluk oranı da yüzde 50’nin altına gerilemiş durumda.

  Heppekcan’ın virüsle mücadelede yoğun geçen dönemin ardından “Oh be” diyerek paylaştığı fotoğraf çok sayıda beğeni aldı.

  Ancak uzmanlar, düşen vaka sayısı ve yoğun bakım doluluk oranlarının vatandaşları rehavete sürüklememesi gerektiğini belirtiyor. Uzmanlara göre; temizlik, maske ve mesafe önlemlerinde gevşeme olması durumunda karanlık günlere dönüş çok kısa olabilir..

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ