25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Güney Afrika mutasyonunu taşıyan virüs üretildi

  ABD’deki Teksas Üniversitesi ile BioNTech/Pfizer ortaklığıyla yürütülen çalışmada bilim insanları laboratuvar ortamında Güney Afrika’dan çıkan mutasyonu taşıyan virüs üretti.

  Araştırmanın sonuçları New England Journal of Medicine’de yer aldı. Araştırma sonucuna göre, bilim insanlarının laboratuvar ortamında Güney Afrika mutasyonuna karşı üretilen virüsün aşı olan kişilerin kan örneklerinde test edildiği kaydedildi.

  Antikor oranı üçte iki kadar düşüyor

  Çalışmayı yürüten bilim insanları, Güney Afrika mutasyonuna karşı üretilen virüsün ABD’de mutasyonlu virüsün yaygın olarak görülen türüyle kıyaslandığında antikor oranının üçte ikiye kadar düştüğünün fark edildiği kaydedildi.

  Bugüne kadar virüse karşı ne ölçüde antikorun koruma sağladığı konusunda bir sınır saptanamaması sebebiyle antikor düzeyinde üçte ikilik azalmanın bu varyant karşısında aşıyı etkisiz hale getirip getirmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

  Teksas Üniversitesi uzmanlarından Pei-Yong Shi, araştırmaya dair açıklamalarda bulundu. Pei-Yong Shi, BionTech/ Pfizer aşısının varyanta karşı koruma sağlamasının da mümkün olduğunu belirtti. Başarılı bilim insanı, üretilen virüsün minimum etkisiz hale getirme sınırını bilmediklerini, aşının oluşturduğu bağışıklık yanıtının koruma sağlamak için gereken düzeyin çok üzerinde olduğunu söyleyebileceğini ifade etti.

  Güney Afrika varyantı 31 ülkede tespit edildi

  Güney Afrika varyantı, birçok ülkede “seyahatle ilişkili vakalar” şeklinde görüldü ve bugüne kadar 31 ülkede tespit edildi. Bunların bazılarında başta Fransa, İngiltere ve İsrail olmak üzere seyahat öyküsü olmayan vaka kümelenmelerine sebep olduğu saptanmıştı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ