11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Grip ve koronavirüs nasıl ayırt edilir?

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, grip ile koronavirüs belirtilerinin birbirine benzediğini belirterek önemli uyarılarda bulundu.

  ”Kişide gribal enfeksiyon varsa koronavirüs olmar riski akılda tutulmalı” diyen Yrd. Doç. Dr. Ayhan Levent, ”Bu sayede çalışma arkadaşları ve beraber yaşanılan kişiler korunmuş olur. Evde izolasyonda mümkünse tek başına bir odada vakit geçirip kullanılacak lavabonun ayrılması ve odanın uygun şekilde sıkça havalandırılması gerekir. Test yapılana kadar hastalık şüphesi olan kişiler odadan maskesiz çıkmamalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın önerisine göre; ateş, öksürük, nefes darlığı, kas ağrısı, baş ağrısı, ishal, tat ve koku almada azalma belirtilerinden en az iki tanesi varsa kişiye Covid-19 tanısına yönelik test yapılabilir. Bu şikayetleri olan kişiler vakit kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna gitmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

  Grip ve koronavirüs nasıl ayırt edilir?

  ”SAĞLIKLI BESLENME BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİYOR”

  Sağlıklı ve dengeli beslenmenin fiziksel aktivite ve spor ile destelendiği taktirde bağışıklık sisteminin güçlendirdiğini vurgulayan Levent şunları söyledi: ”Tüketilecek gıdaların protein, lif, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin olması dengeli beslenme yönünden büyük önem taşıyor. Sebze ve meyve alımı ön planda tutulmalı, haftada iki gün balık, mümkünse her gün yumurta, peynir ve kuru baklagil tüketilmeli. Bunların yanı sıra yeterli su tüketiminin sağlanması ve günlük beslenmede zeytinyağı kullanılmasını öneriyoruz.”

  DOKTOR ÖNERİSİ OLMADAN TAKVİYE ALINMAMALI

  ”Tetkik yapılmadan ek takviye edici vitamin ve mineral alınmamalı” diyen Dahiliye Uzmanı Dr. Ayhan Levent, “Son 6 ay içinde yapılan kan tetkikleri yoksa aile hekiminden veya dahiliye hekiminden kan tahlili istenip mineral veya vitamin eksikliği olması durumunda uygun doz ve sürede vitamin ve mineral replasmanı hekim tarafından yapılmalıdır.” diyerek sözlerini noktaladı.

  Aşı olmayı reddetmişti koronavirüsten yaşamını yitirdi

  Araştırma: Grip aşısı olanlar koronavirüse karşı daha dirençli

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ